JEŚLI
OBOK
BRAK
MENU
KLIKNIJ
TUTAJ
I UŻYJ !

Ogłoszenia Parafii Tropie
niedzielne i okazjonalne
 

część 5

OSTATNIA AKTUALIZACJA TEJ STRONY:
29 maj 17

Na tej
i następnych stronach
1. od 2 maja 2004
2. od 1 sierpnia 2004
3. od 2 stycznia 2005
4. od 26 czerwca 2005

5. od 1 stycznia 2006

6. od 10 września 2006

7. od 1 kwietnia 2007

8. od 1 październ. 2007

 

 Niedziela 22 zwykła, 3 września 2006

1. Kościelne rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się u nas w piątek. Natomiast w szkołach uroczystości odbędą się jutro, chyba wszędzie o godzinie 900. Rodziców prosimy, aby zainteresowali się nabyciem katechizmów dla dzieci. Można kupić nowe, albo używane - od starszych uczniów.

Ponieważ z powodu zmiennego zdrowia nie mogę podjąć się zastępstwa za panią katechetkę w Witowicach na czas jej urlopu, do katechizacji tych klas został zatrudniony ks. proboszcz z Dzierżanin, który u siebie ma niewiele lekcji. Natomiast w szkole w Wytrzyszczce tego zastępstwa podejmie się ks. wikariusz.

2. Mówiąc o nowym roku katechetycznym myślimy też o dorosłych, którzy powinni też zorganizować sobie jakąś własną katechizację, stosownie do potrzeb i możliwości. Odpowiadając zwłaszcza na potrzeby dorosłych, ojciec św. Benedykt XVI, zresztą jeszcze na zlecenie Jana Pawła II, opracował skrót Katechizmu kościoła katolickiego, zwany Kompendium katechizmu. Książka ta spotkała się z wielkim zainteresowaniem chrześcijan. W Stanach Zjednoczonych stała się ona w tym roku bestsellerem. Dobrze by było, aby Kompendium dotarło do każdego domu i w naszej parafii. Jego wprowadzenie do rodzin zaczniemy od młodzieży klas gimnazjalnych i kandydatów do bierzmowania. Uczniowie ci będą korzystać z tego katechizmu na parafialnej katechizacji w naszym kościele. Dziś mamy dla nich w zakrystii kilkadziesiąt egzemplarzy, po 9.90 zł. Niech nabywają.

3. W tym tygodniu, w piątek, przypada uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Odpust w tarnowskiej katedrze, w Czchowie i w kaplicy na Juście.

U nas msze będą o 630, 830, 1400 i 1800. Jest to święto rolników-siewców. Poświęcenie ziarna siewnego będzie po drugiej mszy.

Jest to również dzień modlitw za matki. Już w środę rozpoczniemy te modlitwy.

4. W bolesnej sprawie kradzieży na plebanii najlepiej będzie zrezygnować z domysłów i dokonać chrześcijańskiego zapomnienia. Tak będzie dla wszystkich najzdrowiej i najrozsądniej

......................................................................................................................................

 

 Niedziela 21 zwykła, 27 sierpnia 2006

1. Rozpoczęty dziś tydzień ważny jest z dwóch powodów: przypada w nim pierwszy piątek miesiąca września i początek roku szkolnego. Rodziców zachęcamy, by zainteresowali się zarówno kościelnymi nabożeństwami na rozpoczęcie roku szkolnego jak i szkolnymi zbiórkami dzieci i młodzieży. Niektóre ogłoszenia są na tablicach wiejskich i gminnych, np. przy promie jest dla rodziców i dzieci ogłoszenie czchowskiego gimnazjum.

Rodzice powinni wszystko uczynić, aby to religijne i szkolne rozpoczęcie roku nie zostało przez żadne z ich dzieci, niezależnie od wieku, zaniedbane. Szczególną opieka należy otoczyć wszystkie dzieci udające się do gimnazjów.

U nas dla dzieci w Roztoce nabożeństwo będzie w piątek o godzinie 800, poprzedzone spowiedzią tych dzieci o 630, a dla pozostałych szkół będzie w kościele w piątek po południu o 1800, poprzedzone spowiedzią w środę o 1630.

2. W czwartek po południu pragniemy odwiedzić tych chorych i staruszków, którzy otrzymują albo chcą otrzymywać niedzielną Komunie od świeckich szafarzy i potrzebują spowiedzi. Takie odwiedziny chorych i staruszków będziemy praktykować co miesiąc w pierwsze czwartki po południu, oczywiście w miarę potrzeby ze strony tych ludzi. Prosimy zgłaszać!

......................................................................................................................................

 

 Niedziela 20 zwykła, 20 sierpnia 2006

1. W nadchodzącym tygodniu zauważmy wspomnienie Matki Bożej Królowej. Przypada ono we wtorek, 22 sierpnia. Msza św. będzie tylko rano.
Nie będzie mszy w Roztoce.

2. Ważnym dniem nadchodzącego tygodnia będzie sobota, 26 sierpnia. Przypada wtedy uroczystość Matki Boskiej Jasnogórskiej. W tym roku święto 50. rocznicy wielkich ślubowań Jasnogórskich, złożonych przez nasz katolicki naród w dobie komunizmu, w trzechsetną rocznicę ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 r.

W naszej parafii jest to zarazem doroczny dzień diecezjalnej adoracji Najświętszego Sakramentu, całodziennej.

Porządek nabożeństw będzie następujący. Msza o godzinie 800 i po niej półgodzinna wspólna adoracja z powtórzeniem jasnogórskich ślubowań. Potem co godzinę adoracje dla poszczególnych wiosek, pojedynczych lub łączonych:
o 9
00 - adoracja Tropia,
o 10
00 - Roztoka
o 11
00 - Witowice Dolne
o 12
00 - Witowice Górne
o 13
00 - Wytrzyszczka i Będzieszyna
o 14
00 - godzinna przerwa na ślub
o 15
00 - Tropie z Roztoką
o 16
00 Witowice Dolne i Górne
o 17
00 - Wytrzyszczka z Będzieszyną
o 18
00 - Msza świąteczna
Adoracja ma być Eucharystyczna, a więc skierowana do Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ale w tym dniu trzeba do niej dołączać także krótkie nabożeństwo maryjne z powtórzeniem jasnogórskich ślubowań.

3. Pod ścianą kościoła zaczęliśmy ustawiać rusztowania, żeby ponaprawiać zniszczone przez zimę i niedawne deszcze tynki. Tak zresztą musimy czynić co kilka lat. Ale jak dotąd to nie mamy ani tynkarza, ani środków pieniężnych. Radźcie coś!

......................................................................................................................................

 

 Niedziela 19 zwykła, 13 sierpnia 2006

1. Jutro, w poniedziałek, wspomnienie czyli rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego.

2. We wtorek, 15 sierpnia, wielkie święto Wniebowzięcia NMP. Nie chodzi w nim tylko o uczczenie Maryi, ale także o uświadomienie sobie, jaka jest i nasza droga do chwały, jaki nasz cel i przeznaczenie. Maryja w sposób najdoskonalszy przeszła tę drogę, która i nam jest jakoś przeznaczona. Jest więc Jej święto, ale i zarazem nasze.

Msze św. będą u nas ściśle w porządku niedzielnym. Po sumie - błogosławieństwo ziół i wieńców żniwnych.

Odpust w Wojakowej.

......................................................................................................................................

 

 Niedziela 18 zwykła, 6 sierpnia 2006. Święto Przemienienia Pańskiego

1. Dziś święto Przemienienia Pańskiego; w Nowym Sączu wielki odpust tygodniowy. Zalecamy  udział w tym największym odpuście Ziemi Sądeckiej. Cieszę się, że u nas często są śpiewane godzinki o Przemienieniu Pańskim, nieznane w innych kościołach. One nas zbliżają do osoby Chrystusa, są jego kontemplacją. Do nowosądeckiego cudownego obrazu, veraiconu, trochę nawiązuje też obraz oblicza Chrystusa w naszej kaplicy Miłosierdzia Bożego.

2. W Bielsku odbył się wczoraj pogrzeb ś.p. Jana Fijaka, który ostatnio u nas prowadził życie pustelnicze.

Zmarł w poniedziałek, zaczadzony w pożarze, który sam spowodował pozostawioną na noc zapaloną świecą, jak miał zwyczaj i co w piątek potwierdzili także biegli sadowi. Przy okazji stwierdzili, że za cud Boski należy uznać, iż mimo tak długiego palenia się ognia, bo od nocy aż do poniedziałkowego południa, i dużej temperatury, pożar nie przeniósł się na cały budynek stodoły i nie spalił także dwóch sąsiednich budynków: dom pielgrzyma i organistówkę.

Pustelnicze powołanie brata Jana było trudne, bo przeszedł przez wiele ośrodków, zanim przybył do Tropia: był u albertynów na Kalatówkach w Tatrach,  w Czatachowej koło Częstochowy i w Szczucinie nad Wisłą. Nie wszędzie się mu wiodło dobrze. Chyba nie umiał podporządkować się wymogom prawa parafialnego i proboszczom, którzy go żywili, dawali pomieszczenie i możliwość zarobkowania na chleb. Lubił samowolę. Ale należało podziwiać jego umartwione życie, np. dwa dni w tygodniu pościł o chlebie i wodzie, mięsa nie jadał nigdy, nogi w sandałach tylko w zimie okrywał skarpetami, a mieszkanie w zimie niewiele ogrzewał. A nade wszystko był wierny nabożeństwom, zwłaszcza Eucharystii, którą byłby skłonny przyjmować wiele razy na dzień, gdyby było wolno.

Wierzył Bogu i ufał Mu jak mało kto, dlatego mamy nadzieję, że Bóg go nie wypuści ze swojej miłosiernej ręki. Za spokój jego duszy będzie msza św. dziś o 1030.

3. W środę, 9 sierpnia, przypada wspomnienie św. Teresy Edyta Stein, czczonej i na naszej drodze różańcowej. Środa to kolejna okazja do modlitwy o trzeźwość, zwłaszcza w domach rodzinnych i na polskich drogach. Zapraszamy parafian i pielgrzymów.

4. W przyszłą niedzielę złożymy sierpniowy dar na tacę na katolickie uczelnie.

......................................................................................................................................

 

 17 Niedziela Zwykła, 30 lipca 2006

1. Na apel ks. Biskupa o trzeźwość i poczucie odpowiedzialności za bliźnich na drodze odpowiemy także podjęciem sierpniowej akcji modlitewnej w naszym sanktuarium w każdą sierpniową środę o godzinie 1800.   Zwyczajną Mszę z nowenną poszerzymy dodatkowym nabożeństwem z pielgrzymką na drodze różańcowej czy do Pustelni. Zapraszamy parafian i pielgrzymów.

2. W tym tygodniu wracamy już do wcześniejszej godziny wieczornych nabożeństw. Będą one, do października, o godzinie 1800.

3. W bieżącym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Więc w piątek zgromadzimy się dla uczczenia Serca Pana Jezusa na nabożeństwie o godzinie 1800 tu, w kościele, a w Roztoce  rano o godz. 700.  Do tego nabożeństwa przygotujemy się sakramentem pojednania w środę o godzinie 1700.

Przy okazji powtarzam prośbę kapłanów, by grzechów swoich pozbywać się w kościele parafialnym lub w kaplicy w Roztoce, a nie pielgrzymować z nimi aż na Kozieniec. Tam niekiedy brak spowiedników.

4. W naszym kościele odczuwa się brak specjalnego miejsca na prywatną adoracje Najświętszego Sakramentu w czasie, gdy kościół musi być w ciągu dnia zamknięty. Przedsionek boczny, tzw. babieniec, nie zadowala tych, którzy w czasie modlitwy chcieliby widzieć tabernakulum.

Dlatego w końcu zadecydowaliśmy, żeby pod chórem wykonać przeszklone drugie drzwi, by były podwójne, ale z większą wewnętrzną przestrzenią - 100 x 150 cm, czyli jakby na trzy osoby. Obecnie szukamy chętnego stolarza. Parafianie chyba nie poskąpią na ten cel.

5. Zdarzają się u nas dziwne przypadki pojawiania się na cmentarzu nowych nagrobków, gdzie ich przedtem nie było. Bez zgłoszenia w parafii i chyba potajemnie, w godzinach nocnych. mamy podejrzenie, ze niektórych stać na betony, lastryka  i drogie marmury, a nie stać na opłatę 100 zł, czy niewiele więcej, w sumie chyba - najtaniej w Polsce!

6........................................................

 

 16 Niedziela Zwykła, 23 lipca 2006

1. Dziś w Nitrze i na Skałce nad Wagiem na Słowacji odbywa się wielki odpust ku czci świętych naszych pustelników Świerada i Benedykta. Dlatego łączymy się z nimi w modlitwie.

2. Bardzo dziękuję tym, którzy aktywnie przez pracę, modlitwy i ofiary włączyli się do organizacji minionej uroczystości odpustowej. Z uznaniem myślę najpierw o tych, którzy codziennie brali udział w rekolekcjach, jako w ważnym wydarzeniu dla swoich dusz. Następnie o księdza wikariuszu i innych pracownikach kościoła, którzy ze zdwojoną energią obsługiwali kościół i nabożeństwa; o gorliwszych ministrantach, lektorach, scholi parafialnej i grupie grającej młodzieży; o tych, którzy pracowali w porządkowaniu otoczenia kościoła i utrzymaniu porządku na drogach; także o tych, którzy wspomogli kuchnię plebańską.

Tym bardziej dziękuję, że na ten czas wypadł mi tegoroczny obowiązek wielkiego chorowania. Nie skarżę się na to, ale niemożliwość wykonania tego, co bym chciał i co powinienem czynić, nie pomaga w pracy; tym bardziej oczekuję od Was pomocy, a niekiedy i pobłażliwości dla moich w tym czasie defektów.

Za tych wszystkich, którzy to rozumieli i pomagają, będzie dzisiaj odprawiona jedna z mszy św.

3. Jutro - Wspomnienie św. Kingi, patronki Ziemi Sądeckiej i drugorzędnej patronki naszej diecezji. W naszym kościele przechowujemy jej relikwię, dlatego uczcimy ją uroczyście z okazji wieczornej Mszy, która będzie o 1900.

4. We wtorek przypada wspomnienie św. Jakuba Apostoła, a zarazem św. Krzysztofa. Dlatego w środę będziemy się modlić za kierowców, a po Mszy pobłogosławimy pojazdy w trakcie ich przejazdu koło kościoła. Tak sobie marzę, że dobrze by było, aby kierowcy z tej okazji złożyli jakiś dar na ulepszenie parkingu pod kościołem, a w przyszłym roku - może pokrycie go trwała nawierzchnią. Może w środę ustanowimy jakiś komitet dla tej ważnej sprawy.

5. W środę będzie także wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców NMP. Odpust w Czchowie.

 

 ZAPROSZENIE NA ODPUST

DIECEZJALNE SANKTUARIUM
Świętych Pustelników
Świerada i Benedykta

w TROPIU

zaprasza na Odpust

15 VII, sobota, godzina 1700
-procesja do pustelni z udziałem młodzieży i tam Msza
-wspomnienie 40-lecia pobytu abpa Karola Wojtyły
 przy pustelni

16 VII, niedziela, godzina 1030
-suma odpustowa obok kościoła, procesja eucharyst.,
 poświęcenie figury św. Benedykta męczennika,
 błogosławieństwo miodu i dojrzewających kłosów zbóż

Przed odpustem:12 VII, środa, godz.1800

- nowenna i rozpoczęcie rekolekcji przygotowawczych; - spowiedź w czwartek, 13 lipca.

 

 14 Niedziela Zwykła, 9 lipca 2006

1.  Odpust w parafii ku czci patronów miejscowego kościoła obchodzony jest zwykle w randze największych świat w roku. U nas powinien być obchodzony szczególnie uroczyście z racji Sanktuarium diecezjalnego. Poprzedza go więc duchowe przygotowanie w formie rekolekcji. Pora letnia i atmosfera trochę wypoczynkowa powinna nam pomóc w oderwaniu się od codzienności i skierowaniu ku sprawom ducha i życia religijnego.

Rekolekcje przeprowadzi u nas doświadczony duszpasterz z Tęgoborzy, ks. prałat Władysław Sitko. Na pewno będzie miał nam dużo do powiedzenia - jak mówi Ewangelia - z obfitości swego serca.

Rekolekcje rozpoczną się w środę po Nowennie ku czci naszych świętych, na wieczornej Mszy o godzinie 1900. Będzie to msza dla całej parafii i dla całej parafii nauka rekolekcyjna. Po Mszy będzie nauka stanowa dla matek/kobiet.

W czwartek, 13 lipca, przypada w całej Polsce wspomnienie śś. pustelników Świerada i Benedykta, patronów diecezji tarnowskiej i synów naszej naddunajeckiej ziemi. Dlatego u nas będzie on obchodzony na sposób święta. Będą cztery Msze, ale w zmienionym porządku. Pierwsza o 730, z nauką rekolekcyjną dla wszystkich. Po tej mszy rozpocznie się spowiedź rekolekcyjna, trwająca do końca sumy. Suma będzie o godzinie 1030.

Po południu spowiedź rozpoczniemy o 1600, na która proszę też przywieźć chorych i staruszków, bo dla nich będzie msza o 1700, połączona z błogosławieństwem relikwii św. Świerada. Spowiedź będzie trwała do godziny 1900. Wtedy będzie ostatnia msza świąteczna z nauka rekolekcyjna dla wszystkich. Po niej nauka stanowa dla ojców/mężczyzn.

W piątek - dalszy ciąg rekolekcji. O 730 i 1900 będą msze z naukami dla wszystkich. O 900 - dla dzieci szkolnych, a po mszy wieczornej mszy - dla gimnazjalistów, licealistów i pozostałej młodzieży. W ciągu dnia, po 1000 - odwiedzimy chorych w domach, którzy nie mogą być przywiezieni do kościoła w czwartek.

W sobotę będą dwie msze na zakończenie rekolekcji: o 630 i 830.

Plan całych rekolekcji znajduje się na tablicy ogłoszeń.

2. Odpustową uroczystość będziemy obchodzić pod hasłem z Listu św. Pawła i pielgrzymki ojca św. Benedykta XVI: "Trwajcie mocni w wierze"

Odpust rozpocznie ks. Biskup w sobotę o godzinie 1700, przypuszczamy, że szczególnym udziałem młodzieży. Zgromadzimy się w kościele i w procesji wyruszymy do Pustelni. Tam Msza i uczczenie relikwii św. Świerada.

W niedzielę centralną uroczystością będzie Suma o 1030. Przed nią będzie poświęcenie figury św. Benedykta, pustelnika i męczennika. W czasie mszy modlitwa za pszczelarzy i rolników oraz złożenie darów miodu i dojrzewających kłosów zbóż. Po niej piękna procesja eucharystyczna wokół wzgórza kościelnego i zakończenie odpustu.

W czwartek przypomnimy wskazania co do kramów i o porządku na tych uroczystościach.

Więc jakie końcowe wezwanie? Bądźcie tu razem z nami od środy - codziennie!
 

„Trwajcie mocni w wierze” (1Kor 16,13)
REKOLEKCJE i ODPUST W TROPIU – 12-15 VII

 

ŚRODA, 12 VII 2006
19
00 Nowenna, Msza z nauką dla wszystkich

        Nauka stanowa dla matek/kobiet

 

CZWARTEK, 13 VII, Wspomnienie śś.Pustelników Świerada i Benedykta
                            Dzień spowiedzi rekolekcyjnej
730 –   Msza z nauką dla wszystkich
830 –   1130 - Spowiedź rekolekcyjna
1030 – Suma dla wszystkich

1600 – 1900 Spowiedź rekolekcyjna c.d.
1700 – Msza dla chorych i staruszków, błogosławieństwo relikwią św. Świerada

1900 -  Msza z nauką dla wszystkich

           Nauka stanowa dla ojców/mężczyzn

 

PIĄTEK, 14 VII

730   Msza z nauką dla wszystkich

900   Msza z nauką dla dzieci

1000 Odwiedziny chorych
1900 Msza z nauką dla wszystkich
        Nauka stanowa dla młodzieży
 

SOBOTA, 15 VII

630  Msza i zakończenie rekolekcji dla I grupy

830  Msza i zakończenie rekolekcji dla II grupy

 

 UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA


 SOBOTA, 15 VII
1700 Procesja do Pustelni. Msza (ks. bp Wł. Bobowski)

 

NIEDZIELA, 16 VII

630 i 830 Msze niedzielne

1030 Suma odpustowa

       Nabożeństwo i poświęcenie figury św. Benedykta, pustelnika
       Msza św.
       Błogosławieństwo nowego miodu i dojrzewających kłosów zbóż

                    (modlitwy za pszczelarzy i rolników)

       Procesja eucharystyczna

 

 13 Niedziela Zwykła, 2 lipca 2006

1. W przedsionku naszego kościoła zauważamy afisz, ogłaszający uroczystość odpustową za dwa tygodnie. Oznacza to, że wcześniej będziemy uczestniczyć w rekolekcjach przygotowawczych, od środy 12 lipca. Spowiedź rekolekcyjna będzie w czwartek, 13 lipca.

Już dziś modlimy się w tej ogromnie ważnej dla nas intencji.

2. A w obecnym tygodniu będzie pierwsza środa miesiąca, z adoracją i spowiedzią o godzinie 1800; Zapraszamy także gości i pielgrzymów. W czwartek także będzie wieczorna msza, poprzedzona spowiedzią. W piątek także spowiedź o godzinie 1800. Ale z powodu urlopu i wyjazdu ks. wikariusza spowiadać będzie tylko jeden kapłan, i tylko przed mszami. Zresztą w następnym tygodniu będzie już spowiedź rekolekcyjna.

W Roztoce - spowiedź od 630. Msza ku czci Serca Jezusowego - około 700 rano.

3. Lokator naszych zabudowań parafialnych, Jan, zwany dotąd pustelnikiem, zasygnalizował, że się parafianie interesują jego statusem. Dlatego wyjaśniam.

Po rocznych doświadczeniach, w porozumieniu z Kurią Diecezjalną, pod koniec kwietnia udzieliłem mu  pozwolenia na dalsze czasowe przebywanie, ale na prawach bezdomnego, czyli do czasu znalezienia sobie przez niego innego miejsca pobytu.

To pozwolenie musiało być jednak warunkowe. Mianowicie pod warunkiem, żeby nie zawłaszczał sobie miejsca, narzędzi plebańskich albo innych przedmiotów, żeby uszanował pełne prawo proboszcza do administrowania tymi rzeczami i żeby nie podejmował żadnej pracy w gospodarstwie bez wyraźnego pozwolenia proboszcza. Jak dotąd, Jan odmawia podpisania tych warunków. Przebywa więc u nas już nielegalnie.

Nadto został wezwany, aby rozważył zasadność noszenia stroju na podobieństwo zakonnika, bez pozwolenia biskupa czy przełożonego jakiegoś zakonu; taki strój może wprowadzać niezorientowanych pielgrzymów i parafian w błąd. To tyle co do jego statusu

4. Bardzo dziękuję rodzinie Forysiów za wykonaną dla parafii pracę. Niech Bóg błogosławi!

 

 12 Niedziela Zwykła, 25.06.2006

1. Z ważniejszych wydarzeń rozpoczętego tygodnia trzeba wymienić przede wszystkim uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w czwartek. Jest w Polsce wielkie zainteresowanie papiestwem. Ale papiestwo wywodzi się od św. Piotra, którego Chrystus uczynił Skałą Kościoła, jak zanotował ewangelista Mateusz i powierzył mu zadanie utwierdzania braci w wierze, jak zapisał św. Łukasz. Stąd to święto jest takie dla nas ważne!

Jest to dzień pracy, ale godziny nabożeństw będą takie, aby każdy mógł wziąć udział w Mszy św. Mianowicie o 630, 830 i 1900; natomiast w Roztoce, jak zwykle, o 1400 . Sumy o 1030 u nas nie będzie. Można natomiast skorzystać z sumy odpustowej w Łososinie Dolnej.

W czwartek złożymy też świąteczną ofiarę na działalność Stolicy Apostolskiej, zwaną świętopietrzem.

2. Nabożeństwa wieczorne w dni powszednie będą od tego tygodnia, do końca lipca, o godzinie 1900. W niedzielę bez zmian, o 1700.

3. W przyszłą niedzielę jest dzień modlitw o Świętość Życia Kapłańskiego. Odpust w diecezjalnym sanktuarium w Tuchowie i w Domosławicach.

4. Dziś na dziedzińcu kościoła składamy do puszki dar na ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji.

5. Rozpoczęły się wakacje. Czas wypoczynku dzieci młodzieży. Czas tyle błogosławiony, co niebezpieczny. Nie ustawajmy więc w modlitwach za te dzieci i młodzież, a także za wszystkich wypoczywających na urlopach i wczasach. Przybyszów i gości witamy w naszym kościele.

Wszystkich uczestników nabożeństw prosimy o zauważenie napisów co do strojów. Jeden z nich mówi np. że "W domu Bożym ciało nieokryte jest po prostu brzydkie" i że ze względu na świętość tego miejsca należy dbać o jakąś estetykę ubierania się. Dotyczy to wszystkich kościołów.

 

 11 Niedziela Zwykła, 18.06.2006

1. Dziś, z racji pielgrzymki rodzin do sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu, modlimy się o trwałość i świętość rodziny. Po uroczystej sumie w Starym Sączu, o godzinie 1300 w rozpocznie się festyn rodzinny.

2. Z racji trwającej do czwartku oktawy Bożego Ciała, codziennie o godzinie 1800 odbywają się u nas nabożeństwa eucharystyczne i procesje dla uczczenia  Najświętszego Sakramentu. Dla Jezusa nie poskąpimy swojego czasu!

Natomiast rano, oprócz zwyczajnej mszy, nie przewidujemy żadnego nabożeństwa.

3. W czwartek będzie zakończenie oktawy z błogosławieństwem wianków i małych dzieci.

4. W piątek natomiast nabożeństwo o 1800 będzie szczególnie uroczyste, gdyż przypada wtedy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, jak zawsze po oktawie Bożego Ciała, oraz zakończenie roku szkolnego dla dzieci i młodzieży. Uczące się dzieci i ich rodzice mają za co dziękować Sercu Jezusowemu i mają liczne  powody do modlitwy o szczęśliwe wakacje.

5. W sobotę przypada uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela. Świętem tym interesować się powinni nie tylko ci, którzy noszą imię Jana, ale także każdy chrześcijanin, pobudzony słowami Jezusa, że przed nim nie było większego człowieka niż Jan Chrzciciel.

6. W przyszłą niedzielę na dziedzińcu przed kościołem złożymy do puszki choćby drobny dar miłosierdzia  dla ofiar ogromnego trzęsienia ziemi w Indonezji. Z góry dziękujemy!

 

 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, 15.06.2006

1. Jutro i pojutrze, z racji oktawy Bożego Ciała, uczcimy Najświętszy Sakrament procesją po rannej mszy o 630 i wieczornej o 1800. Procesje będą albo wokół kościoła na dziedzińcu, albo wokół wzgórza kościelnego, na drodze różańcowej. W niedzielę procesje będą po sumie i wieczornej mszy. Przed tą mszą będą nieszpory o Najświętszym Sakramencie. Po niedzieli procesje będą tylko po mszy wieczornej.

Pamiętajmy stale, że procesja to rodzaj modlitwy w drodze za Chrystusem. Unikać trzeba praktykowanego gdzieniegdzie gapiostwa. Nadto niech kościelne dzwony będą rozumnie używane, aby swoim hukiem nie przerywały śpiewów procesyjnych.

2. Przypominam o pielgrzymce rodzin do sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu, w przyszła niedzielę (suma o godzinie 1100), zgodnie z gorącym apelem ks. biskupa diecezjalnego.

3. Natomiast w sobotę będzie diecezjalna pielgrzymka Akcji Katolickiej. Osoby, które chciałyby się włączyć do Akcji Katolickiej niech skorzystają z dekanalnego autokaru, który ma zarezerwowane dla nas i już zapłacone cztery miejsca.

 

 Niedziela Trójcy Świętej, 11.06.2006

1.  Po dzisiejszej wielkiej uroczystości Trójcy Świętej czeka nas kolejne wielkie święto: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana Bożym Ciałem, w czwartek. Uroczystość ta eksponuje publicznie to, co Kościół katolicki ma najpiękniejszego i co stanowi miły jego rys: stałą obecność Chrystusa w naszych świątyniach, jakby w sercu każdej parafii, po prostu wśród nas. Dzięki temu świątynia jest stałym domem Bożym i miejscem odniesienia także naszych domowych i rodzinnych modlitw.

Uroczysta suma z procesją do czterech ołtarzy będzie o godzinie 1000. Poza tym będzie ranna msza o 630 i popołudniowa o 1700, także z procesją. Nie będzie mszy w Roztoce.

Przygotowanie ołtarzy, feretronów i chorągwi oraz strojów procesyjnych wykonajmy w środę przed lub po mszy. Prosimy, by strojeniem ołtarzy zajęły się, czy przynajmniej nadzorowały, róże, a pozostałymi elementami procesyjnymi - członkowie parafialnej rady.

Małe dzieci, sypiące kwiaty, są szczególnie miłe na takich procesjach; niech więc przyjdą w środę po mszy na ćwiczenie.

2. We wtorek przypada wspomnienie św. Antoniego opata - franciszkanina.


 

 Niedziela Zasłania Ducha Świętego, 4.06.2006

1.  Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy okres wielkanocny. Przypuszczamy, że wszyscy skorzystali, by w tym okresie ożywić swoją wiarę, przystąpić do spowiedzi i Komunii wielkanocnej.

2. Jak dzisiaj święto objawienia światu Kościoła jednoczonego, pouczanego i prowadzonego przez Ducha Świętego śladami Chrystusa, tak jutro czcić będziemy obecność Maryi w Kościele, jako Matki Kościoła.  Ponieważ jest to dzień roboczy, będzie zmieniony porządek mszy. Do południa będzie o 630 i 930, a wieczorem o 1800. W Roztoce o 1400.

3. Ta msza wieczorna o 1800 będzie miała szczególny charakter, gdyż ksiądz biskup udzieli błogosławieństwa i upoważnienia do czytania Pisma św. w liturgii Słowa 100 lektorom z dekanaty czchowskiego. W tej liczbie z naszej parafii będzie dwóch chłopców. Taka uroczystość harmonizuje z treścią święta Zesłania Ducha Świętego.

4. W czwartek - wspomnienie św. Jadwigi Królowej, a w sobotę - bł. Bogumiła, Polaka.

5. W piątek będzie czerwcowa katecheza dla młodzieży ponadgimnazjalnej.

6. W przyszła niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Trójcy Świętej. Przed kościołem będzie zbiórka ofiar do puszek na katolickie uczelnie.

7. Musieliśmy zakupić nową kosiarkę wózkową do naszych trawy. Oznacza to utratę składek z całej jednej niedzieli.

8. Nie zaniedbajmy nabyć i przeczytać dzisiejszych tygodników katolickich. Podają one omówienie papieskiej pielgrzymki i teksty przemówień Ojca św. Trzeba je przestudiować i zachować. Bo na pewno kolejna jego wizyta u nas będzie nie wnet...

 

 7 Niedziela wielkanocna. Wniebowstąpienie Pańskie, 28.05.2006

1. Trwa Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i żyjemy w oczekiwaniu Zesłania Ducha Świętego; będzie ono za tydzień. Dlatego codziennie, z okazji nabożeństwa majowego lub czerwcowego, odbywa się u nas nowenna do Ducha Świętego. Zapraszamy.

2. W środę, w ostatni dzień maja, obchodzimy uroczystość Nawiedzenia NMP. Msza św. będzie rano i wieczorem. Odpust w Iwkowej.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca czerwca. W związku z tym w środę jest spowiedź pierwszopiątkowa przed mszą, a po niej katecheza dla młodzieży gimnazjalnej. W piątek dla młodzieży w tym roku bierzmowanej - kolejny dzień dziękczynienia za dar Ducha Świętego.

4.  Kto ma dostęp do internetu, może na tropskiej stronie oglądnąć sobie kilka zdjęć grupowych z uroczystości I Komunii św. Na jednym z nich widać takie zjawisko: w pierwszej ławce jedno z dzieci patrzy w kierunku ołtarza, drugie ma oczy spuszczone na dół, pewnie się modli, a troje z tej piątki - patrzy na fotografa! To jest ilustracją problemu robienia zdjęć w kościele.

Dlatego też słusznie Kościół nakazuje kapłanom czuwać, by liturgia mszy nie została zepsuta przez działanie nieodpowiedzialnych fotografów. I słusznie zabrania fotografowania w czasie Mszy bez zezwolenia od proboszcza lub celebransa. Każdy więc, kto ma ważny powód i chce w kościele coś fotografować, musi poprosić o pozwolenie i poddać się pewnym ograniczeniom. Dotyczy to I Komunii, ślubów, chrztów i pogrzebów czy innych uroczystości. Organizatorzy i uczestnicy powinni szczególnie zadbać o to, aby w kościele była atmosfera modlitwy, żeby nie było pozowania do aparatu, a celebrans miał warunki do pobożnego sprawowania posługi. To ostatnie jest szczególnie ważne!

5. W dzisiejszym egzemplarzu "Niedzieli" znajduje się dodatek, bezpłatny, ale ważny: książka McDowella, kiedyś niewierzącego sceptyka, ale po nawróceniu - autora wielu cennych książek na temat chrześcijaństwa.  Ta książka w "Niedzieli" jest o słynnym "kodzie Leonarda", ale właściwie o podstawach naszej wiary: o początkach i wiarygodności Ewangelii, początku wiary w Chrystusa-Boga czy o wiarygodności Kościoła. Książka McDowella, choć niewielka, powinna znaleźć się w każdym domu, ale szczególnie powinna ją przestudiować ucząca się lub już pozaszkolna młodzież. Może wnet ukaże się w sprzedaży normalnej postaci, a nie tylko w formie gazetowej.

 

 6 Niedziela Wielkanocy, 21.05.2006

 1. Najważniejszym wydarzeniem rozpoczętego tygodnia jest wizyta Ojca św. Benedykta XVI w naszym kraju. Wizytuje Polskę jako pierwszy po swojej ojczyźnie kraj. Kontynuuje posługę zmarłego Jana Pawła II. Dlatego duchowo i fizycznie wyjdziemy na spotkanie.

Podajemy najważniejsze momenty tej pielgrzymki. Powitanie na lotnisku w Warszawie będzie w czwartek o 1100.  W piątek 930 odprawi Mszę św. na placu w Warszawie. O 1800 w piątek będzie przewodniczył nabożeństwu na Jasnej Górze. W sobotę o 1030 będzie w Wadowicach, o 1200 w Kalwarii, o 1700 w Oświęcimiu, a o 1830 spotka się z młodzieżą na krakowskich Błoniach; mamy 10 kart wstępu.

W niedzielę o 1000 główna msza na krakowskich Błoniach dla wszystkich. Mamy 50 kart wstępu i 20 książeczek dla uczestników. Prosimy skorzystać.

Szczegółowe programy znajdują się w naszych pismach: Niedzieli i Gościu.

2. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić ważne święto Wniebowstąpienia Pańskiego, przeniesione z czwartku, który jest zwykłym dniem pracy.

Jak zwykle przed Wniebowstąpieniem, w poniedziałek, wtorek i środę będziemy obchodzić tzw. Dni krzyżowe, czyli modlitwy o dobre urodzaje i zachowanie od nieszczęść, połączone z procesją polową. Kierunek procesji będziemy sobie wyznaczać na bieżąco.

3. Po odpowiednim kursie ks. biskup udzielił błogosławieństwa i upoważnienia trzem mężczyznom z naszej parafii do spełniania posługi szafarzy Komunii św., zwłaszcza dla chorych. Chodzi o to, aby chorzy i staruszkowie mogli mogli otrzymywać owoc naszej mszy niedzielnej w postaci Ciała Pańskiego; żeby w ten sposób mogli stać się uczestnikami naszej społeczności Eucharystycznej.

Którzy więc chorzy lub staruszkowie są wyspowiadani i żyją w stanie łaski uświęcającej i chcą w niedzielę po drugiej mszy otrzymać w domu Komunię, niech tydzień wcześniej rodzina ich zgłosi.

Posługa szafarzy jest bezwzględnie darmowa i bezinteresowna. Co najwyżej przy zamawianiu można przekazać ofiarę na jeden lub dwa litry paliwa dla kierowcy. Szafarz bowiem może jechać własnym pojazdem albo skorzysta z usługi zamówionego przez nas czy siebie kierowcy. W niektóre niedostępne lub nieznane miejsca w parafii trzeba mu będzie przewodnika w drodze.

Tymi szafarzami są: Marek Długosz z Tropia, Wiesław Cetnarowski z Witowic Dolnych i Andrzej Lebda w Witowic Górnych. Kurs dla następnych kandydatów będzie chyba dopiero za dwa lata.

Prosimy więc zgłaszać chorych i staruszków, którzy chcieliby praktykować coniedzielną Komunię św. jako owoc parafialnej mszy.

 

 5 Niedziela Wielkanocy, 14.05.2006

 1. Dziś po mszy wieczornej będzie zebranie rodziców wszystkich dzieci pierwszokomunijnych z całej parafii. W czwartek o 1700 będzie wspólna lekcja religii wszystkich klas drugich.

2. W sobotę dzieci przystąpią do I spowiedzi o godzinie 1000. Obok nich także ich rodzice i pozostali członkowie rodziny, potrzebujący tego sakramentu.

3. Uroczystość Pierwszej Komunii, a właściwie pierwszego pełnego udziału dzieci w ofierze mszy św. będzie w niedzielę o 830. Dzieci zgromadzą się przed kościołem nieco wcześniej. Prosimy parafian, którzy nie są związani z tą uroczystością, aby wtedy przyszli na inne msze, a nie o 830, by nie powiększać wtedy  tłoku w kościele.

4. Prosimy rodziny, aby ten dzień był dniem sakramentu i modlitwy, a nie rewią próżności i pychy. To takie wymowne, że nowe przepisy mszalne zalecają umiarkowanie w dekorowaniu ołtarza lub jego otoczenia kwiatami. Chodzi o to, aby kwiaty i ozdoby nie koncentrowały uwagi na sobie, lecz służyły tylko kierowaniu uwagi na Chrystusa. U nas tej zasadzie umiarkowania jesteśmy wierni od dawna.

Trzeba jednak, aby ten sam obowiązek umiarkowania i unikania próżności brali pod uwagę także inni zainteresowani, np. uroczystością I Komunii lub ślubu.

Dotyczy to także fotografowania w czasie tych uroczystości, by i ono nie rozbudzało próżności i nie odciągało uwagi od sakramentu.

5. Za dwa tygodnie będziemy gościć w Krakowie Ojca św. Najgłębsze przeżycie jest wtedy, gdy bierze się udział bezpośredni, na placu mszalnym. Wielu uda się tam własnymi pojazdami, czy to młodzież w sobotę, czy pozostali w niedzielę. Sądecki PKS ogłasza, że organizuje autobusową komunikacje do Krakowa na spotkanie niedzielne. Koszt przejazdu z Nowego Sącza wynosi 20 zł. Bilet trzeba zakupić wcześniej. Wyjazd z Nowego Sącza będzie o godzinie 100 w niedzielę. Będzie to chyba najłatwiejszy sposób dotarcia do Krakowa. Nie wiemy jeszcze, czy przejazd będzie przez Wytrzyszczkę, czy Limanową. Stacją końcową będzie zajezdnia PKS w Krakowie. Biletów wejściowych do sektorów jeszcze nie mamy.

6. Dla młodzież w gablocie przy dzwonnicy - jakieś ważne ogłoszenie o szkołach w Tęgoborzy: ogrodniczej, żywieniowej i gospodarczej oraz zasadniczej zawodowej.

 

 4 Niedziela Wielkanocy, 7.05.2006

 1.  Dziś, z racji niedzieli Dobrego Pasterza i Dnia modlitw o powołania, czytamy komunikat księdza biskupa Diecezji Tarnowskiej [......] Jak zauważamy, jedno z naszych zadań w sprawie powołań jest modlitwa. Wykorzystamy więc naszą obecność na codziennym nabożeństwie majowym w kościele, aby realizować to wezwanie do modlitwy o powołania, o nowych pasterzy dla Kościoła w naszym kraju i w świecie.

2. Także jutro,  8 maja, jest święto dobrego pasterza, bo biskupa krakowskiego, św. Stanisława, męczennika, głównego patrona Tarnowskiej Diecezji. Dlatego ku jego czci będzie msza wieczorna o 1800, a na nabożeństwie maryjnym pomodlimy się za naszą diecezję.

3. Kto czyta katolickie tygodniki, to często znajduje w nich wyrazy zmartwień z powodu niewłaściwie traktowanych uroczystości pierwszokomunijnych, które bywają okazja do manifestowania próżności i pychy w strojach i prezentach. Chyba w naszej parafii te zjawiska nie powinny występować. Zostawmy to niewierzącym, którzy sami nie są zdolni do religijnych przeżyć i nie potrafią takich uczuć przekazać swoim dzieciom.

Zebranie rodziców dzieci pierwszokomunijnych naszej parafii będzie w przyszłą niedzielę, po mszy wieczornej.

4. W piątek po mszy wieczornej będzie kolejna katecheza dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Niech nie zapomina o tym spotkaniu.

4. 13 maja, czyli w sobotę, obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. To także 25 rocznica zamachu na Jana Pawła II. O tym warto czytać w dzisiejszej "Niedzieli"

 

 3 Niedziela Wielkanocy, 30.04.2006

 1.  Dziś o 1630 rozpoczynamy nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej. Zapraszamy! W dni powszednie będzie ono o godzinie 1800.

2. W środę, 3 maja, będzie święto Matki Bożej Królowej Polski. U nas odbędzie się regionalne nabożeństwo patriotyczne i msza o godzinie 1000, z udziałem grupy dzieci z Gródka nad Dunajcem, przedstawicieli Gminy i orkiestry z Rożnowa. Zapraszamy parafian!

Poza tym będzie msza w Roztoce o 1400 i wieczorna o 1800 połączona z nowenną i spowiedzią pierwszopiątkową.

3. W środę chcemy się spotkać z młodzieżą gimnazjalną z klasy I i II po mszy dopołudniowej o 1000.

Natomiast po Mszy wieczornej w pierwszy piątek spotkamy się młodzieżą bierzmowaną na modlitwie dziękczynnej.

 

 2 Niedziela Wielkanocy, Biała, Niedziela Miłosierdzia Bożego 23.04.2006

 1.  Dziś niedziela dziękczynienia za dzieło dokonanego zbawienia, niedziela zwana Białą, zarazem święto Miłosierdzia Bożego. Przed mszą wieczorną będzie nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego.

2. Jutro ranne msze św. będą ku czci św. Wojciecha, męczennika, przeniesione z dnia dzisiejszego.

3. We wtorek, 25 kwietnia, na mszy porannej uczcimy św. Marka, Ewangelistę.

4. W środę na nowennie pomodlimy się za rolników, rozpoczynających ważny etap prac rolnych, żeby wiosna trwała dla nich jak najdłużej.

4. W sobotę, na mszy wieczornej, wspomnimy św. Katarzynę Sienejską, patronkę Europy. Rano nie będzie mszy.

5. W przyszła niedzielę przed mszą wieczorną będzie pierwsze nabożeństwo majowe. Na wszystkich mszach będzie druga składka na wypłacenie zimowego ogrzewania kościoła. Prosimy o zrozumienie tej sprawy. Np. w tym tygodniu rachunek za energię elektryczną kościoła wynosił 1400 zł.!

6. Bardzo przestrzegam przed próbami podpalania traw na polach plebańskich i parafialnych, przy budynkach, czy dalej. Każda taka samowola może być wielką katastrofą dla przyrody lub dla zabudowań!

 

 Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 16.04.2006

 1. Dziś największe święto chrześcijańskie. Świętujemy bowiem fundamentalną i centralną prawdę naszej wiary, zmartwychwstanie Chrystusa. Nie pozwólmy więc sobie na zlaicyzowanie tego święta przez redukowanie go do świętowania wiosny i wiosennych zjawisk przyrody, jak nam podsuwają dziś świeckie pisma, radia i telewizje. Dlatego oprócz udziału we mszy wielkanocnej niech się na naszym stole, obok baranka wielkanocnego, pojawi jakaś gazeta religijna czy czytanie ewangelii.

Niech daleko od nas będzie chęć wyrządzania komukolwiek jakichś krzywd wielkanocnych. Najbliższa noc niech będzie dla wszystkich spokojna i bezpieczna, a dzień jutrzejszy także dla wszystkich miły i suchy.

2. Ze świętem Zmartwychwstania Pańskiego od starożytności chrześcijańskiej łączy się sakrament chrztu. Przeżyliśmy to na pierwszej mszy wielkanocnej, dzisiejszej nocy. Ponieważ każdy chrzest jest niezmiernie ważnym wydarzeniem w parafii, ważniejszym niż jakikolwiek inny sakrament lub pogrzeb, postanawiamy, że każdy chrzest na wieczornej mszy w sobotę będziemy ogłaszać parafianom biciem dzwonów po mszy. Będą to dzwony dziękczynne Bogu za dar chrztu. Dziś było to po raz pierwszy, gdyż odbył się chrzest dwójki dzieci.

3. Jutro w naszym kościele młodzież gimnazjalna, która wczoraj odnawiała swój chrzest, przyjmie sakrament bierzmowania na mszy o godzinie 830. Kandydaci niech się zgromadzą na dziedzińcu przed kościołem o godzinie 800, by po przybyciu ks. biskupa procesyjnie i uroczyście wejść z nim do kościoła.

Niezwiązani z ta uroczystością parafianie niech starają się jutro przybyć na inne msze, np. 630, 1030 lub 1700

4. Jutro w naszych kościołach złożymy na tacę dar na katolickie uczelnie. Serdecznie zachęcamy.

5. W piątek po mszy wieczornej będzie kolejne spotkanie katechetyczne młodzieży ponadgimnazjalnej.

6. W przyszłą, czyli w 2 Niedzielę Wielkanocy, obchodzić będziemy święto Miłosierdzia Bożego. Jest to zarazem święto parafialnych oddziałów Caritas. Ksiądz biskup zaprasza członków Caritasu na spotkanie w przeddzień tego święta, w sobotę, na mszy o godzinie 1000 w Białym Klasztorze w Nowym Sączu. 

7. W Rożnowie w niedziele będzie odpust ku czci św. Wojciecha

8. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją aktywnością i ofiarami pomogli w zorganizowaniu uroczystych obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, zwłaszcza pracownikom kościoła, służbie liturgicznej i porządkowej, zespołom śpiewaczym, paniom, które prowadziły adoracje oraz różom za zebrane ofiary na kwiaty i światło. Bóg zapłać!

 

 Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, 9.04.2006

 1. Dziś Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Początek Wielkiego Tygodnia. Czcimy wjazd Jezusa Króla do Jerozolimy uroczystą procesją palmową na sumie. Jest to zarazem ogólnokościelne  święto młodzieży, która tak wspaniale uczestniczyła kiedyś w jerozolimskiej procesji Palmowej, czcząc Jezusa.
Z wielką pobożnością słuchamy dziś opisu męki Pańskiej według pierwszego ewangelisty, św. Mateusza. Krzyże kościelne są zasłonięte, jakby na znak żałoby.

2. W kościołach tarnowskiej diecezji i u nas składamy dziś dar jałmużny postnej na Seminarium Duchowne. W imieniu kleryków i ich przełożonych - dziękujemy!

3. Jutro wielki i oczekiwany dzień naszej parafii: dzień wielkopostnej spowiedzi, czyli sakramentu pojednania. O ten dar modliliśmy się przez czterdzieści dni postnych i przygotowali słuchaniem Słowa Bożego i udziałem w nabożeństwach pasyjnych.

Spowiedź rozpocznie się jutro rano po mszy o godzinie 800. W przerwie spowiedzi o godzinie 1000 będzie śpiew Gorzkich żali. Po południu spowiedź od 1400, w kościele i w kaplicy w Roztoce równocześnie. W przerwie o 1530 będzie Droga krzyżowa. Spowiedź będzie do godziny 1700; msza na zakończenie rozpocznie się o 1630. Po mszy będzie w poniedziałek zbiórka wszystkich ministrantów i lektorów.

4. W środę po mszy wieczornej będzie krótkie zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej na temat organizacji uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

4a. W czwartek kandydaci do bierzmowania zgromadzą się o godzinie 1630 na swoją kolejną modlitewną katechezę przed przyjęciem tego sakramentu w poniedziałek wielkanocny.

5. W Wielki Czwartek zgromadzimy się wszyscy o godzinie 1800 na obchód Wieczerzy Pańskiej. Jest to najważniejszy dzień komunijny, daleko ważniejszy, niż najbardziej uroczyście obchodzona I Komunia św. lub Boże Ciało. Dlatego zapewne wszyscy wierzący i pojednani z Bogiem i kościołem parafianie przystąpią wtedy do Stołu Pańskiego.

Po mszy będzie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy i adoracja do godziny 2100. W czasie adoracji będzie od czasu do czasu możliwość spowiedzi dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli tego wcześniej uczynić, a nie chcą przeżywać świąt w grzechu. Pod koniec adoracji będzie komunia św. dla tych, którzy nie mogliby przyjść na mszę Wieczerzy Pańskiej o 1700.

6. Wielki Piątek będziemy przeżywać w głębokiej powadze. Parafianie na ten i pozostałe dni udekorują krzyże przydrożne.

Ci, którzy ukończyli 18-ty rok życia, a nie rozpoczęli 60-tego, są zobowiązani do postu ścisłego. A wszyscy od ukończenia 14 roku życia - do abstynencji od potraw mięsnych.

7. W Wielki Piątek kościół otwieramy o 730 dla prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w tzw. ciemnicy. O godzinie 1500 będzie Droga krzyżowa i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Jeśli warunki pozwolą, udamy się na Kalwarię polskich świętych. Ale o tym zadecydujemy dopiero w ostatniej chwili.

8. Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy w kościele o godzinie 1600. Najpierw wysłuchamy Męki Pańskiej według św. Jana, potem odbędziemy adorację Krzyża. Jest ona najważniejszym punktem wielkopiątkowych obchodów. Po niej, około godziny 1700 będzie Komunia święta i przeniesienie Ciała Chrystusowego do tzw. grobu. W czasie adoracji przy grobie śpiewać będziemy Gorzkie Żale i wysłuchamy słowa pasyjnego. Adoracja przy grobie trwać będzie do godziny 2300. O 2100 adoracji przewodniczyć będzie młodzież.

Przy krzyżu złożymy dar na utrzymanie sanktuarium Groby Pańskiego i innych podobnych obiektów w Ziemi Świętej. Od czasu do czasu będziemy dyżurować w konfesjonałach.

9. W Wielką Sobotę kościół otwieramy o godzinie 730 dla prywatnej adoracji przy grobie. Co godzinę od 900 do 1200 będziemy błogosławić pokarmy wielkanocne. Po południu - tylko o 1500. O 1000, z okazji tego błogosławieństwa będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie przez dzieci.

W Roztoce błogosławieństwo pokarmów będzie o 1000, potem co pół godziny: na Kącinie, na Równi i przy szkole w Witowicach.

Przy okazji będzie wystawiony kosz na dary dla ubogich i niektórych rodzin wielodzietnych. Dzieci zaś złożą swoje skarbonki wielkopostne, zwłaszcza  z okazji ich adoracji o godzinie 1000.

10. Co do Liturgii Wigilii Paschalnej i Wielkiej Nocy, to od tego roku w naszej diecezji nastąpią zmiany. Na podstawie od dawna istniejących przepisów kościelnych, a teraz świeżego zarządzenia Biskupa Tarnowskiego, nabożeństwo Wigilii Paschalnej i Wielkiej Nocy powinno rozpocząć się nocą, o godzinie 2100 i powinno się zakończyć procesją rezurekcyjną bezpośrednio po nocnej mszy wielkanocnej. Jezus przecież zmartwychwstał nocą, choć dopiero wczesnym rankiem się o tym dowiedziano. I tak będzie w parafiach naszej okolicy.

 U nas jednak, ze względu na miejscowe warunki, otrzymaliśmy specjalne pozwolenie od ks. Biskupa, aby to wigilijne i wielkanocne nabożeństwo rozpoczynało się, jak dotąd, zaraz po zachodzie słońca. A w tym roku będzie to o 1940, czyli za dwadzieścia ósma. Głównymi punktami tej uroczystości, najważniejszej w roku, ważniejszej niż bożonarodzeniowa pasterka, będzie najpierw poświęcenie światła na dziedzińcu kościoła, procesja że światłem, słuchanie słowa Bożego i modlitwa, Msza św. wielkanocna z uroczystym śpiewem Alleluja, chrzest i odnowienie chrztu dorosłych. Chrzest jest przecież zanurzeniem w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Specjalny udział w tej uroczystości będą mieć dzieci pierwszokomunijne i kandydaci do bierzmowania. Przybędą ze swoimi białymi szatami i świecami od chrztu. Zresztą pozostali parafianie też niech przyniosą swoje świece i białe szaty. Jest to najważniejsza uroczystość w roku i naszej parafii od wielu lat wyjątkowo pięknie obchodzona.

Po tej nocnej mszy wielkanocnej odbędzie się procesja Rezurekcyjna. O jej szczegółach powiemy w czwartek i piątek.

W Wielkanoc złożymy na tacę hojny dar na zakup rzeźby św. Benedykta, pustelnika i męczennika, patrona naszej parafii i diecezji, która zostanie ustawiona na skale nad Dunajcem.

12. Te ogłoszenia będziemy Wam jeszcze przypominali w kolejne dni. Są i na tablicy ogłoszeń, wydrukowane już z internetu. Przekazując swoim krewnym w dalekim świecie życzenia, nie zapomnijcie im wspomnieć, że wszystkie ogłoszenia z naszego życia parafialnego, i te dzisiejsze też, są dostępne w internecie. Będą tam dla nich także nasze parafialne życzenia świąteczne.
 

 

 5 niedziela Wielkiego Postu, 2.04.2006

 1. Od dziś w kościołach naszych krzyże są zasłonięte fioletowymi zasłonami. Wprowadzają one atmosferę powagi i zadumy, związanej z przeżywaniem i rozważaniem Męki Pańskiej. Gorzkie Żale dziś o godzinie 1615.

2. Dziś o 2030 rozpocznie się rocznicowe czuwanie z Ojcem św. Janem Pawłem II. Zakończy je dzwonienie o 2137 i msza św. w jego intencji, zwłaszcza o rychłą jego beatyfikację.

Przy okazji przypominamy, że w niektórych kinach można jeszcze dziś oglądnąć film o Janie Pawle II. Kto może, niech skorzysta.

3. Jutro dzień odwiedzin chorych i staruszków w parafii, aby mogli przyjąć sakramenty wielkanocne. Niech domownicy, a jeśli trzeba, to i sąsiedzi zadbają o to, aby nie pozostali oni bez spowiedzi lub Komunii św. w tak ważnym czasie.

Prosimy zgłosić chorych już dziś, aby można było ustalić porządek odwiedzin i sposób dotarcia do każdego domu. Niech rodziny moment przybycia kapłana z Najświętszym Sakramentem potraktują jako domowe święto i okazja do modlitwy za chorych.

4. W niektórych dniach będziemy spowiadać w sąsiednich parafiach, dlatego kontakt z nami może być utrudniony. Kancelaria parafialna czynna o godzinie 700.

5. Następna niedziela jest palmowa. Uroczysta suma z procesją będzie, jak zwykle, o 1030. Na wszystkich mszach złożymy nieskąpy dar na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Będzie nam ono za to wdzięczne!

Młodzież jest zapraszana na swoje święto palmowe do katedry w Tarnowie. Prosimy chętnych o zgłaszanie się do ks. katechety.

Natomiast kandydatów do bierzmowania zapraszamy na spotkanie w piątek, a zarazem prosimy o obiecany nam czyn dla parafii: porządkowanie otoczenia kościoła i sanktuarium.

 

 4 niedziela Wielkiego Postu, 26.03.2006

 1. Dziś niedziela wielkopostnej radości. Tę radość wyraża różowy kolor szat liturgicznych. Bowiem ta niedziela  rozpoczyna drugą jego połowę Wielkiego Postu, która bezpośrednio przygotowuje nas do Wielkanocy. W Kościołach odbywają się rekolekcje oraz wielkanocne spowiedzi.

2. W naszej parafii w tym tygodniu odbędą się rekolekcje dzieci szkolnych. Władze oświatowe, mając na uwadze dobro dzieci i samej szkoły, udzielają na czas rekolekcji zwolnienia z zajęć szkolnych, aby dzieci miały czas na dojście do oddalonego kościoła i na udział pobożnych ćwiczeniach.

U nas te rekolekcje szkolne będą trwały od środy do piątku, w godzinach od ósmej do dziesiątej. Byłoby pożyteczne, gdyby dzieciom towarzyszyli rodzice. W rekolekcjach biorą udział wszystkie klasy, od zerówki do szóstej. Dzieci niech przynoszą do kościoła  swoje modlitewniki.

3. Rozpoczął się czas letni. Dlatego będzie zmiana godzin nabożeństw popołudniowych. Dziś Gorzkie żale będą o godzinie 1615, a msza niedzielna o 1700. W dni powszednie msze wieczorne będą o godzinie 1800

4. W piątek po mszy będzie kolejne spotkanie kandydatów do bierzmowania z obrzędem dopuszczenia ich do sakramentu. Zapraszamy także ich rodziców.

5. Baranki wielkanocne już czekają w zakrystii na zakup. Cena, jak zawsze: co najmniej 4 zł.

6. Pomoc żywnościowa Caritasu dla biedniejszych wielodzietnych rodzin jeszcze nie nadeszła. Ale nadejdzie. Prosimy o cierpliwość.

7. W przyszłą niedzielę, 2 IV, przypada pierwsza rocznica śmierci ojca św. Jana Pawła II. Dlatego wieczór, w godzinę jego śmierci, odbędzie się u nas czuwanie modlitewne, zorganizowane przez młodzież. W trakcie tego nabożeństwa będzie też msza niedzielna. Czuwanie rozpocznie się o 2030. Zapraszamy!
 

 

 3 niedziela Wielkiego Postu, 17.03.2006

 1. Dziś trzecia niedziela Wielkiego Postu, która nie dopuszcza żadnych obchodów ku czci świętych. Dlatego liturgiczna uroczystość z mszą ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP została przez Kościół przesunięta na jutrzejszy poniedziałek. U nas msze będą tylko rano.

2. W najbliższą sobotę, 25 marca, przypada Zwiastowanie Narodzenia Pana Jezusa. Uroczyście uczcimy sam moment Wcielenia Syna Bożego. Na słowa w wyznaniu wiary, że "za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem", uklękniemy, jak w Boże Narodzenie. Po mszach uroczyście odśpiewamy Anioł Pański. Będziemy się modlić za matki oczekujące dziecka i za dzieci nienarodzone; także za duchowa adopcję dziecka poczętego. Msze św. będą dwie: rano o 830 i wieczorem o 1700.

I w związku z tym ważny temat. Przed wiekami powstał zwyczaj, że dla wspomnienia tego ważnego momentu raz lub trzy razy dziennie biły dzwony. Później ten zwyczaj w wielu parafiach uległ zniekształceniu, bo zamiast dla uczczenia Wcielenia Syna Bożego modlitwa Anioł Pański przyjęła charakter modlitwy za zmarłych. Z tej głównie przyczyny i z powodu, że nie było przy kościele sprawnej obsługi, że czekaliśmy na zainstalowanie automatycznego dzwonienia i że dawniej właśnie w południe autobusem przybywało najwięcej pielgrzymów dla zwiedzania kościoła, przerwaliśmy u nas zwyczaj dzwonienia w południe. Obecnie nic nie przeszkadza, aby do niego powrócić, ale już we właściwym charakterze, jako wezwanie do uczczenia Wcielenia Pańskiego i odmówienia Anioł Pański; oczywiście o ile wtedy nie będzie nabożeństwa pielgrzymów w kościele, w czym dzwonienie może bardzo przeszkadzać, albo nie ma go kto wykonać.

3. Wielkopostne rekolekcje dla dzieci szkolnych będą w następnym tygodniu, w ostatnie dni marca, od środy do piątku.
 

 

 2 niedziela Wielkiego Postu, 12.03.2006

 1. Przy budynku plebanii została tymczasowo postawiona rzeźba - figura św. Benedykta, męczennika, ucznia św. Świerada. Przed Wielkanocą ustawimy ją na skale naprzeciw zakrystii, gdzie tymczasowo stoi krzyż. Sylwetka figury jest nieco przechylona w bok, jakby w momencie upadku ze skały do rzeki. Będzie to wyobrażenie sposobu jego męczeństwa, bowiem złoczyńcy w 1034 r. zepchnęli go z takiej, choć znacznie wyższej skały do rzeki Wag na Słowacji. U nóg Benedykta znajduje się orzeł, jakby zrywający się do lotu, bowiem orzeł czuwał nad ciałem męczennika, gdy przez rok znajdowało się w wodzie, i ułatwił je odnaleźć.

Parafianom, pielgrzymom i turystom figura ta będzie przypominała, że Polska ma i takiego świętego, związanego z Tropiem i św. Świeradem, przeważnie zapomnianego i nieznanego; i będzie głosiła chwałę jego męczeństwa.

Figura będzie kosztowała kilka tysięcy. Zbiórka ofiar na ten cel na tacę odbędzie się w święto wielkanocne. Figura zostanie poświęcona przez biskupa w uroczystość odpustową w lipcu.

2. Dziękujemy tym, którzy dziś na mszy złożyli dat na ogólnopolski Fundusz Misyjny. Przeznaczona jest głównie na dzieci w krajach misyjnych, także zwane dzieci rodzone bez imienia, pozbawione jakiejkolwiek opieki i praw.

3. W przyszłą, trzecią niedzielę Wielkiego Postu, przypada dzień św. Józefa, choć sama uroczystość będzie przeniesiona na poniedziałek. Św. Józef Oblubieniec jest patronem ojców i mężczyzn. Zapraszamy ich do udziału w modlitwach w dniach poprzedzających: w piątek na drodze krzyżowej i mszy, w sobotę na nowennie maryjnej i w niedzielę podczas mszy.

Skoro mają być głównymi żywicielami rodzin, trzeba się modlić o zdrowie i pracę dla nich. Skoro mają być opiekunami i wychowawcami dzieci, trzeba się modlić dla nich o wiarę i trzeźwość. Ta bowiem stale jest zagrożona, gdyż handel nie ustaje w żerowaniu na ludzkiej słabości i chorobie alkoholowej. Stale docierają do nas smutne informacje o pijaństwie i rozmaitych katastrofach moralnych i finansowych w rodzinach na terenie parafii. Więc zapraszamy na te modlitwy ojców i członków ich rodzin.

4. W niedzielę będzie odpust w Kątach.

 

 1 niedziela Wielkiego Postu, 5.03.2006

 1. Żyjemy atmosferą Wielkiego Postu. W kościele rozbrzmiewają pieśni pokutne oraz o męce Pańskiej. Przy ołtarzu nie ma kwiatów. Bierzemy udział w specjalnych wielkopostnych nabożeństwach: Gorzkich żalach - dziś o 1515 oraz drodze krzyżowej - w piątek o 1600.

2. W piątek po mszy - parafialna katecheza młodzieży ze szkół średnich.

3. Chłopców zapraszamy do grona ministrantów. Zbiórka w sobotę o 1600. Natomiast dzieci najmniejsze, od czwartego roku życia, zapraszane są na katechezę w niedzielę po drugiej mszy w domu pielgrzyma.

4. Dom rekolekcyjny Arka w Gródku nad Dunajcem serdecznie zaprasza młodzież akademicką na rekolekcje. Prosimy zaglądnąć na ogłoszenie w gablocie przy dzwonnicy.

5. Przypominamy niektóre najbardziej aktualne przykazania kościelne:

Trzecie przykazanie: Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.

Właśnie ten okres Komunii wielkanocnej zaczął się w Środę Popielcową.

Czwarte przykazanie: Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.

Właśnie trwa okres pokuty. Jak w każdy piątek całego roku, tak i w okresie Wielkiego Postu wstrzymujemy się od udziału w zabawach w domach, szkołach  i społecznych zakładach.

Natomiast obowiązkową abstynencję od pokarmów mięsnych praktykujemy w każdy piątek i to przez cały rok; do niej zobowiązani są wszyscy powyżej czternastego roku życia.

 Piąte przykazanie: Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Aktualną potrzebą Kościoła w okresie Wielkiego Postu to przede wszystkim troska o ubogich. Nie zapominajmy o skarbonce w kaplicy Miłosierdzia Bożego.

Nadto w przyszłą niedzielę złożymy na tacę większy dar na  ogólnopolski fundusz misyjny. Będzie to także nasza aktualna odpowiedź na piąte przykazanie kościelne.

 

 8 niedziela zwykła, 26.02.2006

1. Już blisko 800 lat, bo od 1214 roku istnieje zwyczaj urządzania tzw. czterdziestogodzinnego nabożeństwa, czyli dłuższej, kilkudziesięciogodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, podzielonej na trzy dni; jakby na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa. W nowszych czasach urządza się je w okresie zapustnym, dla wynagrodzenia Bogu za grzechy tego okresu.

W naszym kościele urządzamy je w trzech dniach przed Wielkim Postem.
Dziś adoracje odbywają się przed południem pomiędzy mszami. Po pierwszej mszy - dla ojców i matek (mężczyzn i kobiet), po drugiej - dla młodzieży, po sumie - dla dzieci szkolnych. Potem przerwa w adoracji od 12
00 do 1500.
O 15
00 przed wieczorną mszą - dla drugiej grupy ojców i matek.

Jutro i pojutrze adoracje będą od 1600 do 1700. Najpierw będą nieszpory wobec Najświętszego Sakramentu, adoracja i potem msza o 1700. Jutro - szczególnie dla Tropia i Roztoki, a pojutrze - szczególnie dla wiosek za Dunajcem.

2. W środę - Popielec, uroczyście rozpoczynający Wielki Post. W kościele będą dwie msze z posypaniem głów popiołem: o 830 i 1700. Ta ostatnia będzie z nowenną.  Po tej mszy będzie błogosławieństwo orzechów wielkopostnych, ku czci św. Świerada. W Roztoce Msza o 1400.

3. Wszystkich katolików pomiędzy 18-tym a 60-tym rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli istotne ograniczenie ilości spożywanego pokarmu. Nadto wszystkich po czternastym roku aż do końca życia, obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.

4. Okres wielkiego postu to czas modlitwy, postu i jałmużny, które wypraszają dla nas Boże miłosierdzie. W środę składka przeznaczona jest więc na dobroczynność Caritasu, do podziału po połowie dla parafialnej i diecezjalnej Caritas. Prosimy o niej pamiętać.

5. Nie zapomnijmy, że tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca, a więc i okolicznościowa spowiedź w środę oraz katechezy młodzieży gimnazjalnej w środę i w piatek.

5. W piątki Wielkiego Postu będziemy gromadzić się na nabożeństwie Drogi krzyżowej  o godzinie 1600. Potem msza ze wspomnieniem miłosierdzia Bożego.

6. W niedzielę będziemy uczestniczyć w Gorzkich żalach o godzinie 1515. Po nich - msza niedzielna.
 

 

 7 niedziela zwykła, 19.02.2006

 1. Przyszła niedziela, zwana kiedyś Zapustną, jest ostatnią przed Wielkim Postem. Dlatego urządzamy tradycyjne Czterdziestogodzinne nabożeństwo przebłagalne - adoracje Najświętszego Sakramentu. Adoracje będą u nas stanowe. Po pierwszej mszy - dla ojców i matek, po drugiej - dla młodzieży, a po sumie - dla dzieci. Po południu o godzinie 1500 nieszpory ku czci Najświętszego Sakramentu, adoracja dla drugiej grupy mężczyzn i kobiet, i msza.

Niech poszczególne stany zdyscyplinują się, by w tym dniu przyjść na swoją mszę i swoją adorację.

2. Wszystkie parafie, gdzie ogrzewa się kościół, wiele trudu poświęcają dla zebrania odpowiedniej kwoty na opał albo energię elektryczną. Naszemu kościołowi też by się przydało kilka tysięcy na ten cel. Tego nie da się załatwić składkami w jedną niedzielę. Już w najbliższą będzie składka na ten cel. Bardzo prosimy o odpowiedni dar.

3. W naszej parafii nie było jeszcze chrztu, a pogrzeby już trzy! Tym bardziej ochraniajmy życie swoje i cudze. Zachęcamy do bardzo poważnego traktowania apeli władz cywilnych w sprawie zabezpieczania się przed ptasią grypą.
 

 

 6 niedziela zwykła, 12.02.2006

 1. We wtorek, 14 lutego, w całej Europie wspomina się patronów Europy, św. Apostołów Słowian, Cyryla i Metodego, braci ZAKOCHANYCH w Ewangelii Bożej, duszach ludzkich i w rodzinnym braterstwie. Jako Apostołowie Słowian, powinni być szczególnie w krajach Słowiańskich,  czyli także w Polsce. Na terenie diecezji tarnowskiej tylko w naszej parafii czci się ich uroczyściej, a to z racji uzasadnionego patronatu kościoła w Roztoce-Brzezinach. Uroczysta suma ku ich czci będzie w Roztoce we wtorek o godzinie 1030. Przed i w czasie mszy będzie możliwość spowiedzi. Składka będzie na ogrodzenie koło kaplicy w Roztoce.

We wtorek, jak zwykle, będzie w Roztoce i msza popołudniowa, o godzinie 1600.

2. W przyszłą niedzielę w czasie mszy złożymy na tacę ofiarę na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Prosimy pamiętać o tej ważnej sprawie.

3. W tym roku nie urządziliśmy choinki dla dzieci z rodzin wielodzietnych. Nie z powodu becikowego, ale dlatego, że środków na to jest niewiele, a te, które mamy, zagospodarujemy inaczej.

4. W pierwszych miesiącach roku pracownicy różnej kategorii, wyrównując należności podatkowe za rok ubiegły, mają możność przekazania 1% należnego podatku nie do Urzędu Skarbowego, lecz na ściśle określony cel dobroczynny. Proponujemy wpłacić na Caritas, który prowadzi schroniska dla bezdomnych, darmowe kuchnie dla najuboższych i głodujących w miastach i wiele innych podobnych instytucji. W naszej zakrystii są do pobrania odpowiednie blankiety bankowe wraz z instrukcją. Skorzystajcie z okazji, by bez specjalnego wydatku pomóc Caritasowi.

 

 

 5 niedziela zwykła, 5.02.2006

 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca lutego. Po pierwszej mszy - zmiana tajemnic różańca. Zarówno członkom żywego różańca jak i wszystkim parafianom zalecamy papieskie intencje modlitewne na luty. Ogólna - aby odpowiednie instytucje światowe położyły kres międzynarodowemu handlowi ludzi. Chodzi o robotników, znajdujących się w trudnym położeniu materialnym; kobiety, wykorzystywane do celów seksualnych; i dzieci. A druga intencja - to misyjna - aby w krajach misyjnych wierni świeccy odczuwali potrzebę służenia własnemu krajowi, także przez swoje zaangażowanie się w życie polityczne i społeczne. Zresztą ta intencja dotyczy i katolików w Polsce. Tak się wydaje, że gdyby katolikom w kraju udało się właściwie zadbać o polskie media, aby służyły wszystkim, wtedy politycy rządowi nie musieliby się pchać do Radia Maryja, aby prezentować swoje opinie, co potem wywołuje tyle jazgotu drugiej strony. O takie sprawy powinni zadbać właśnie świeccy, a nie radio zakonne.

2. Z ważniejszych wydarzeń bieżącego tygodnia trzeba wspomnieć o Światowym Dniu Chorych. Przypada on w sobotę, 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Myślę, że w tym dniu w domach u chorych zgromadzą się członkowie rodziny, a może i sąsiedzi, by pomodlić się do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. A w kościele pomodlimy się na nabożeństwie wieczornym o 1700.

3. W piątek młodzież szkół średnich zgromadzi się na katechezę parafialną po mszy o 1700.

4. W środę zebranie Caritasu będzie o godzinie 1400.

 

 

 4 niedziela zwykła, 29 I 2006

 1. W nadchodzącym tygodniu największym wydarzeniem liturgicznym będzie uroczystość Ofiarowania Pańskiego, w czwartek 2 lutego. Jest to święto jakby dla wszystkich: dla małych dzieci, których reprezentuje 40-dniowy Jezus, dla młodych małżonków, których reprezentują Maryja i Józef i dla staruszków, reprezentowanych w wydarzeniu ofiarowania przez staruszka Symeona i Annę prorokinię. Jednak w szczególności dla matek, których zaszczytnym zadaniem i geniuszem jest prowadzić najmniejsze dzieci do Chrystusa w świątyni. Pobożną wieczornicą przygotowawczą do tego święta będzie nabożeństwo w środę, o godzinie 1700, połączone z nowenną, a poprzedzone adoracją o godzinie 1600 i spowiedzią.

2. W sam dzień Ofiarowania Pańskiego Suma z procesją gromniczną i błogosławieństwem matek będzie o 1030, a po niej krótkie zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.  Pozostałe msze będą: o 630, 1400 i 1700. Na tę mszę wieczorną zapraszamy szczególnie młodzież gimnazjalną z klasy I i II, zamiast w środę. Z okazji mszy będzie dla nich możliwość spowiedzi.

3. Na wszystkich mszach w czwartek będzie składka na zakony klauzurowe, czyli prowadzące życie zamknięte, w naszej diecezji.

4. W piątek, po wieczornej Mszy i nabożeństwie do Najświętszego Serca Jezusowego, będzie nabożeństwo dla kandydatów do bierzmowania.

5. Do dziś czytanego komunikatu o obowiązku troski o ludzi, którzy nie radzą sobie z mrozami, dołączamy swój apel o troskę także o dzikie ptactwo i zwierzęta, a także o psy łańcuchowe, tak całkowicie uzależnione od człowieka.

6. Na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła jest jakiś komunikat dla pracowników Zakładów Azotowych w Tarnowie.

 

 

 3 niedziela zwykła, 22 I 2006

 1. W katolickich tygodnikach znajdujemy dziś kilka ważnych wypowiedzi na temat ekumenizmu, czyli zjednoczenia chrześcijan. W Gościu Niedzielnym np. o. Napiórkowski notuje np. co katolicy powinni u siebie słusznie poprawić, aby nie stawiać przeszkody zjednoczeniu; co powinni np. zrobić, aby Chrystus, a nie kto inny był w centrum życia religijnego. Przeczytajmy!

2. Nadszedł termin ubezpieczenia budynków kościelnych od ognia i innych wypadków losowych, a także od odpowiedzialności cywilnej z tytułu waszego udziału w organizowanych nabożeństwach i zgromadzeniach w kościele, przy pustelni i na cmentarzu. Zwykle ubezpieczamy małą kwotą - na jaką nas stać. Prosimy o złożenie odpowiedniej składki w przyszłą niedzielę na wszystkich mszach w parafii. Przydałoby się półtora tysiąca na ten cel.

 

 

 2 niedziela zwykła, 15 I 2006

 1. W tym tygodniu, we wtorek 17 stycznia, rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Taka intencja nie oznacza nic innego, jak to, żeby chrześcijanie jednoznacznie i wiernie odczytali Boże Słowo, a więc jedną Prawdę, i poddali się jej z miłością, posłuszeństwem i zaufaniem. To rozpoznanie jednej Prawdy i poddanie się jej automatycznie stworzy jedność.

2. W naszym kościele mszom rocznicowym i mszom w pilnych potrzebach staramy się zadośćuczynić na bieżąco. Natomiast co do mszy popogrzebowych może się zdarzyć, że komuś wydaje się zbyt długie oczekiwanie;  obecnie nawet ponad pół roku. Jeżeli uważa, że w innym kościele odprawią mu wcześniej, niech się nie krępuje, niech zgłosi, to oddamy mu stypendium mszalne.

 

 

 Święto Chrztu Pańskiego, 8 I 2006

 1. Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego jest zakończeniem okresu Bożego narodzenia. Następne niedziele będą już zwyczajne i kapłan będzie je sprawował w szatach koloru zielonego. Ewangelie będą mówić o publicznej działalności dorosłego Jezusa.

Zwyczajowo jednak będziemy mogli nadal śpiewać kolędy aż do Święta Ofiarowania Pana Jezusa, 2 lutego, które po raz ostatni nawiązuje do czasu dziecięctwa Jezusa.

2. Msze w dni powszednie w środę, piątek i w sobotę będą o godzinie 1700.

3. W piątek po mszy wieczornej jest katecheza parafialna młodzieży ponadgimnazjalnej. Przypominamy o niej i zapraszamy!

 

 

Uroczystość Bożej Rodzicielki, Nowy Rok, 1 I 2006

         1. Dziś, w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia, największe święto maryjne: Uroczystość św. Bożej Rodzicielki Maryi. Zbiega się ona z cywilnym świętem Nowego Roku. Nowy rok - to jakby nowe zadanie dla nas do wykonania, dlatego na rozpoczęcie każdej mszy śpiewamy błagalny hymn do Ducha  Świętego.

         2. Dziś składamy na tacę pieniężny, jakby kolędowy dar, na cele diecezjalne. Przy okazji dziękujemy dzieciom - kolędnikom misyjnym za podjęty trud dla misji. Jeśli gdzieś nie zdążyły ukończyć kolędowania, mogą to uczynić dziś po południu.

         3. W tym tygodniu w piątek, 6 stycznia, przypada wielkie święto chrześcijańskie, Objawienie Pańskie. Niestety, jest to dzień pracy i nauki szkolnej, dlatego i porządek mszy nie może być ściśle niedzielny. Tym razem nie będzie mszy o 830, a wieczorna msza będzie o godzinę później, czyli o 1700, aby wszyscy pracujący i dzieci szkolne mogli zdążyć na mszę.
         Po sumie w piątek będzie błogosławieństwo złota, kadzidła, mirry i kredy. Podamy wtedy wyjaśnienie tych błogosławieństw.

         Uroczystość Objawienia Pańskiego jest także dniem misyjnym w diecezji. Dlatego i dar na tacę będzie przeznaczony na misyjną działalność naszej diecezji. A jest ona bardzo widoczna na tle całej Polski.
         4. W piątek nadto wypada I piątek miesiąca. Dlatego w środę będzie adoracja i możliwość spowiedzi, już od godziny 16
00.

         5. Przypominamy o comiesięcznej katechezie parafialnej dla gimnazjalistów: w środę dla klasy I i II, a w piątek dla klasy III.

         6. Na początek roku kalendarzowego mamy zwyczaj składać życzenia. Życzenia Kościoła dla nas są wyrażone w tekście błogosławieństwa mszalnego, które za chwilą nastąpi.

         Ale od siebie specjalnie życzę naszym rodzinom i domom w parafii, aby było w nich więcej życia. Bowiem ubiegły rok zaowocował nadmiarem śmierci nad urodzinami: jak wczoraj mówiłem - zwyciężyła śmierć w stosunku 26:19. Domów w parafii przybywa, ale są one coraz bardziej puste. Chyba uwierzyliśmy, że jesteśmy biedni, a życie z niedostatkami to podobno żadne życie, więc lepiej go nie pomnażać! I tak sprzyjamy cywilizacji śmierci!

         I jeszcze jedno. Życzę wam wiele zdrowia, i żeby was omijały nieszczęścia lub niedostatki. Sobie też tego życzę. Nie tylko zdrowia, ale i uniknięcia parafialnego niedostatku.
         Wczoraj, podsumowując rok miniony doszedłem do smutnego wniosku, że ... straciłem cnotę! Właściwie już kilka lat temu ją straciłem!    Bowiem kiedyś, jeszcze jako kleryk w seminarium, postanowiłem sobie, że jako ksiądz będę prowadził życie ubogie. I nawet się mi to udawało. Nawet malucha nie miałem prawie nigdy porządnego lub własnego. I to było moją cnotą.
          Ale od jakiegoś czasu tej cnoty już nie mam. Bo teraz muszę być ubogim.  Od kilku lat roczne wydatki parafialne o kilkanaście tysięcy przewyższają wpływy finansowe. Każdy rok kończymy długami parafialnymi, na które przeznaczamy np. wszystkie prywatne stypendia mszalne do odprawienia w nowym roku oraz wpływy z ofiar opłatkowych na wynagrodzenie pracowników też w nowym roku. Na dzień dzisiejszy to zadłużenie wynosi około 20.000 zł. A takie wymuszone ubóstwo nie jest cnotą. Ubolewam więc nad tą stratą.

         Dlatego właśnie życzę sobie i wam, by nas Pan Bóg w tym roku chronił przed takimi wymuszonymi cnotami!

         A dalsze życzenia - dóbr duchowych na ten rok - zawarte są w dzisiejszych słowach błogosławieństwa mszalnego. Przyjmijmy je teraz.
 

 

Nasze Menu. Startuj ze Strony Głównej!

TROPIE - kościół i sanktuarium
śś. Świerada i Benedykta

Wioski
w parafii Tropie

Kościoły i święci
w regionie

Polsko-słowacko-
węgierskie braterstwo
kościołów i szkół

 STRONA GŁÓWNA
 Topografia Parafii
 Święci Pustelnicy
 Kalendarium histor.
 Zwiedzamy kościół
 Relikwie w kościele
 Zwiedzamy pustelnię
 Zwiedzamy parafię

 Wydarzenia nowe
 Ogłoszenia niedz
 Refleksje aktualne
 Informacje stałe
 Literatura naukowa
 Kontakt z nami
 Ulubione strony
 Okolicznościowe

 Tropie SzP
 Roztoka-Brzeziny SP
 Witowice Dolne
   SzkołaPodst.WD
 Witowice Górne
 Wytrzyszczka SzP
 Będzieszyna
 Najdawn. dzieje 

 Parafie, kościoły itd.
 Dekanat Czchów
    Kościoły i święci DC
 Dekanat Ujanowice
 Dekanat Zakliczyn
 Parafie nad jeziorami
 Konkurs regionalny

Tropie - ojczyzna
Nitra katedrála Zobor
Skalka nad Váhom
Nitra základná škola
Trenčn základná škola
Skalité základná škola
Witowice Dolne szkoła
Wytrzyszczka szkoła

WbM. ks.St.Pietrzak;  pietrzakstan@poczta.onet.pl;  tel. 601 918 322;  Copyright by Parafia Tropie

Str.pryw.-genealog. PIETRZAKOWIE, FIUTOWIE, JANIKOWIE, SZLAGOWIE       Nadto: Gierałtowie