JEŚLI
OBOK
BRAK
MENU
KLIKNIJ
TUTAJ
I UŻYJ !

Ogłoszenia Parafii Tropie
niedzielne i okazjonalne
 

część 4

OSTATNIA AKTUALIZACJA TEJ STRONY:
29 maj 17

Na tej
i następnych stronach
1. od 2 maja 2004
2. od 1 sierpnia 2004
3. od 2 stycznia 2005
4. od 26 czerwca 2005

5. od 1 stycznia 2006

6. od 10 września 2006

7. od 1 kwietnia 2007

8. od 1 październ. 2007

 

 Uroczystość św. Szczepana, 26 XII 2005

         1. Dziękujemy tym, którzy dzisiaj złożyli dar pieniężny na katolicką uczelnię, Papieską Akademię Teologiczną.

         2. W tym tygodniu rozpoczynamy wizytację duszpasterską rodzin, zwaną kolędą. Jest ona połączona z błogosławieństwem rodziny i domu. Można przekazać do poświęcenia także niepoświęcone przedmioty kultu religijnego, a także wodę, aby kapłan nie kropił mieszkania wodą niepoświęconą.

         Zapewne nie zabraknie tematów rozmowy. Ale duszpasterzy najbardziej interesuje jeden temat: jak rodzina praktykuje niedzielną mszę św.; czy jest w stałej wspólnocie z parafią; czy trudniejszy niż w innych parafiach dostęp do kościoła nie osłabia udziału w praktykach religijnych, zwłaszcza  w niedzielnej liturgii. Bowiem msza jest nazwana źródłem i szczytem życia z wiary. A tam, gdzie zrywa się z mszą, wcześniej czy później dochodzi do zatracenia wiary. Niektórzy tego już doświadczyli na sobie, a powrót do wiary niekiedy jest bardzo trudny.

         Na tę wizytację prosimy przygotować wodę święcona, byle prawdziwie święconą, to znaczy przez księdza, oraz krzyż na stole. Może być zapalona świeca, np. ta wigilijna. I w miarę możliwości - obecność wszystkich domowników.

        Dziękujemy za ofiary, które macie zwyczaj składać z okazji tej wizyty. Ministrantom przydadzą się na książki, a kapłanom między innymi na to, aby niekiedy choć trochę wspomóc kasę kościoła w kryzysie finansowym.

Wizytować będzie prawdopodobnie tylko jeden kapłan, dlatego możliwości będzie miał dość ograniczone.

         3. Jutro uroczystość św. Jana Ewangelisty, pojutrze świętych męczenników betlejemskich, a w piątek, 30 grudnia, w tym roku obchodzimy uroczystość Świętej Rodziny.

        4. W sobotę zaś pożegnamy rok 2005 podczas nabożeństwa o godzinie 1500. Mamy za co dziękować Bogu i mamy za co Go przepraszać. Zapraszamy wszystkich parafian. Zapraszamy rodziny.

        5. W niedzielę zaś rozpoczynamy nowy rok, uroczystością Bożej Rodzicielki. Jest to właściwie najważniejsze święto maryjne w ciągu roku, choć świadomość tego jest dość mała.

         6. Jutro domy w Wytrzyszczce, Będzieszynie i w Witowicach mają zamiar odwiedzić kolędnicy misyjni ze szkół podstawowych. Ich jakby odznaką będą symbole kropli wody dla krajów suszy. Przyjmijcie ich życzliwie!


 

 Czwarta niedziela adwentu - 18 XII 2005

         1. Dziś i przez cały tydzień zachęcamy do złożenia darów w naturze dla potrzebujących rodzin. I od dziś na każdej niedzielnej mszy będzie kosz na dary ołtarza. Będzie on stawiany na stoliczku za ławkami i jeśli nie będzie pusty, w czasie ofiarowania będzie przynoszony ku ołtarzowi.  Od czasów apostolskich zwyczaj składania darów dla ubogich i na potrzeby Kościoła  był ściśle związany z każdą mszą. Ostatecznie pozostał w postaci składki na tacę. Ale jeśli kto może służyć darami w naturze, powinien mieć taką możliwość zapewnioną.

        2. Jutro ważny dla parafii dzień spowiedzi adwentowej. Spowiedź zacznie się rano zaraz po mszy adwentowej, roratniej która będzie w  o godzinie 730. Potem spowiadanie do 1200, z przerwą o godzinie 1000. W czasie przerwy będzie śpiew Godzinek adwentowych i Litanii do Imienia Jezus, w ramach przedświątecznej nowenny.
      Po południu spowiadamy od 14
00 do 1630, z przerwą około 1530. W czasie tej przerwy będzie śpiew adwentowych Godzinek i Litanii do Imienia Jezus.
Do posługi w konfesjonałach zaprosiliśmy ośmiu księży z dekanatu. Skorzystajmy więc z ich posługi.
      W Roztoce spowiedź będzie o godzinie 14
00. Przed nią mieszkańcy urządzą sobie nabożeństwo adwentowe, jak w kościele.

         3. W środę odwiedzimy chorych aby im też umożliwić adwentową spowiedź i Komunię świętą. Wyjeżdżamy o godzinie 800. Prosimy ich dziś lub jutro zgłosić i pomyśleć o pojazdach dla księży na tę posługę. Prosimy członkinie Caritasu o zainteresowanie się chorymi samotnymi, by na święta nie pozostali bez sakramentów.

          4. Jeszcze dziś można sobie pobrać opłatki wigilijne, która rodzina tego nie uczyniła.
      Można też jeszcze nabyć świecę wigilijną, na fundusz pomocy dzieciom.

         3. Jak co roku, tak i teraz przypominamy o obowiązku szanowania przyrody, zwłaszcza lasów szpilkowych. To trzeba mieć na uwadze, gdy rodziny przygotowują choinkę. Trzeba zwłaszcza strzec się kradzieży w cudzych lasach. Spędzanie świąt przy takiej, kradzionej choince - to chyba żadna radość!

         4. W sobotę, 24 grudnia, przypada wigilia Bożego Narodzenia. Wigilia to religijne czuwanie bezpośrednio przed rozpoczęciem wielkiej uroczystości. Nigdy więc nie przyspiesza się jej i nie przenosi na inny dzień, bo wtedy nie ma ona sensu. Ponadto nie należy nazywać wigilią samego wielkiego jedzenia, które sobie niektórzy urządzają w zakładach lub instytucjach, nawet szkołach - jeszcze w adwencie, na kilka dni przed świętami, nazywając to wigilią (lepiej to nazywać spotkaniem opłatkowym).
      Trzeba też zauważyć, że  sama obfita wieczerza wigilijna ma tylko wtedy sens, jeśli jest na zakończenie całodziennego postu wigilijnego. Dlatego Kościół, choć nie nakazuje, jednak doradza jakiś wigilijny post, choćby  w postaci abstynencji od pokarmów mięsnych.
      Pamiętajmy, że do wigilii trwa adwent, czyli czas oczekiwania na przyjście Pana. Nie powinno się więc przed wigilią śpiewać kolęd lub świecić choinki. Sam Ojciec św. apelował, by nie ulegać zwyczajom, które nam narzuca komercja, która dla reklamowania towarów przez cały grudzień dekoruje je świecącymi choinkami i dźwiękiem kolęd. Jest to jakiś akt barbarzyństwa wobec kultury chrześcijąńskiej!
      W naszej parafii, aby wigilia była rzeczywiście religijnym czuwaniem, zgromadzimy się w sobotę na mszę wigilijną o 15
00 i połamiemy się opłatkiem, podobnie jak w roku ubiegłym.

         5. Na mszę pasterską zgromadzimy się o 2400 godzinie. Przed tą mszą odmówimy czy odśpiewamy w kościele część wigilijnego brewiarza, tzw. jutrznię.

         6. Na pasterce, jak co roku, złożymy na tacę dar na fundusz ochrony życia, przeznaczony na diecezjalny dom samotnej matki; o ten dar apeluje do nas ksiądz biskup.

         7. W poniedziałek uroczystość św. Szczepana. Porządek mszy niedzielny. Składamy dar na Papieską Akademię Teologiczną.

 

 Trzecia niedziela adwentu - 11 XII 2005

         1. Dzisiaj w trzecią niedzielę adwentu, gdy już czas przechyla się ku Bożemu Narodzeniu, w liturgii występuje kolor różowy; jest to połączenie fioletu oczekiwania i pokuty adwentowej z bielą radości, że przyjście Pana jest bliskie.
      Robimy więc ostatnie przygotowania do świąt. W kościołach odbywają się spowiedzi. Np. w Rożnowie będzie w piątek, a w Iwkowej w sobotę. W naszej parafii dzień pokuty będzie w przyszły poniedziałek, natomiast odwiedziny chorych będą w następną środę.

         2. W piątek zaczniemy nowennę do Dzieciątka Jezus. Przyjdźcie liczniej na roraty. Mamy tyle tematów modlitewnych - świat i człowiek pełny niebezpiecz-nych zawirowań!

        3. Dołączamy prośbę: nie dajmy się ponieść gorączce zakupów! Rynek, żądny pieniędzy, szaleje. Narzuca nam zakupy i stara się organizować liturgię, Zawładnął już pogrzebami, gdzieniegdzie pierwszymi komuniami, a teraz kształtuje nam gusty adwentowe i świąteczne: jak mamy je przeżyć, i co w tym celu kupić. Nie dajmy się zwariować! Nie traćmy sprzed oczu tajemnic wiary!

         4. Dla rodzin w parafii mamy już opłatki. Proszę je pobrać. Koperty są ułożone według kolejności numerów domów. Prosimy ich nie przekładać w czasie szukania. W kopertach są też dla Was życzenia świąteczne od wszystkich pracowników kościoła. Zarazem - podziękowanie dla 340 rodzin parafii za ofiary na wynagrodzenie dwóch pracowników. Lista wszystkich ofiarodawców będzie wnet sporządzona. Pieniądze te zostały wydatkowane już na początku mijającego roku, dlatego na nowe bardzo czekamy!
      W każdej kopercie jest po osiem opłatków. Jeżeli za dużo, to się połamać nimi z sąsiadami. Jeżeli ich za mało, to można sobie w zakrystii dobrać.
      Może się zdarzyć jakaś pomyłka w numerze lub w nazwisku. Prosimy to wszystko nam zgłaszać, by na przyszłość poprawić zapis.

 

 Druga niedziela adwentu - 4 XII 2005

        1. W tym tygodniu, w czwartek, wielkie święto maryjne - Niepokalane Poczęcie NMP. Ponieważ jest to dzień pracy i nauki szkolnej, rozkład nabożeństw musi być zmodyfikowany. Msze będą o 600, 830 i 1700. Pół godziny wcześniej przed każdą z nich będziemy śpiewać godzinki maryjne. Są one przecież o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
      W Roztoce msza będzie o godzinie 14
00.

         2. Dziś po każdej mszy ks. Katecheta pragnie się spotkać z rodzicami dzieci najmniejszych. Temat spotkania niech będzie słodką tajemnicą dorosłych.

         3. Przed kościołem mamy dziś okazję złożyć dar na pomoc dla Kościoła na wschodzie. W katolickich tygodnikach wiele na ten temat dziś piszą.

         4. W piątek kolejna katecheza parafialna dla młodzieży licealnej.

 


 Pierwsza niedziela adwentu - 27 XI 2005

      1. Rozpoczęliśmy adwent, okres oczekiwania na przyjście Pana, a więc w liturgii kolor fioletowy i brak kwiatów przy ołtarzu mszalnym. I okres radości przedświątecznej z Maryją, więc kolor biały mszy roratniej.
      Msze roratnie rozpoczynają się godzinkami: O godzinie 6
00 w niedzielę, poniedziałek i wtorek, a o godzinie 1630 w środę, piątek i sobotę. Bądźcie tu razem z nami w miarę możliwości codziennie na modlitwie i oczekiwaniu.

      2. W środę, jak zwykle przed pierwszym piątkiem miesiąca, będzie spowiedź od godziny 1600 i adoracja. Potem godzinki, nowenna i msza. Młodzież gimnazjalna z klas I i II zatrzyma się na kilka minut po mszy.
      Podobnie w pierwszy piątek, młodzież klas trzecich zatrzyma się po mszy na kolejne spotkanie przed bierzmowaniem.

      3. W ostatnich dniach głośno jest nie tylko o marszach i nachalności zboczeńców, którzy walczą o akceptację ich nienormalności i o prawa małżeńskie. Także mówi się o dzieciach z próbówki. Abyśmy zrozumieli, co się za tymi sprawami kryje, przeczytajmy w dzisiejszym Gościu artykuł "Zamrożeni".
Może przerazić!

      4. W zakrystii mamy już świece Wigilijnej pomocy dzieciom. Skorzystajmy, by ozdobić swój stół wigilijny i świąteczny oraz pomóc dzieciom.

 

 

 Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata - 20 XI 2005

      1. Dzisiejszą uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata zaczyna się ostatni tydzień roku liturgicznego. Na każdej mszy Chrystusowi Królowi i Jego Sercu oddajemy dziś cały świat i nas samych.

      2. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy adwent i nowy rok liturgiczny. Adwentowe nabożeństwo roratnie, w postaci godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i mszy adwentowej, będzie w każdą niedzielę o 600.

      3. Tegoroczny sezon pielgrzymkowy zakończył się nawiedzeniem naszego sanktuarium przez pielgrzymkę  Polonii węgierskiej i Związek Katolików Węgierskich z Budapesztu, na czele z proboszczem polskiej parafii w Budapeszcie. Pielgrzymi prosili o przekazanie parafianom ich pozdrowień i prośby o modlitwy w ich intencji.

      4. W zakrystii można nabyć książkowe Kalendarze Rolników, ale są o dwa złote droższe niż poprzednie. Są też kalendarze misyjne.

      5. Komenda policji w Krakowie prosi o oglądanie jutro o 2130 programu "997" w sprawie zbrodni nad Jeziorem Rożnowskim. Szczegóły są na na kartce na drzwiach organistówki i na parafialnej stronie internetowej (internet w Tropiu jest już naprawiony).
 

 

 33 niedziela zwykła - 13 listopada 2005

      *  Dziś, 13 listopada, obchodzono do niedawno wspomnienie patrona młodzieży polskiej, św. Stanisława Kostki. Obecnie w tym dniu czci się Pięciu Polskich Świętych Męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna. Pierwsi dwaj byli z Włoch, trzej ostatni - rodowici Polacy. Ponieśli śmierć męczeńską w roku 1003, w dzień św. Marcina, czyli 11 listopada. Chyba powinniśmy pamiętać o tym w dniu obchodów święta narodowego Odzyskania Niepodległości Polski, a więc w rocznicę męczeństwa pierwszych świętych z polskiej krwi...

      1. Rok liturgiczny zbliża się ku końcowi. Sygnalizują to mszalne czytania, przypominające o odpowiedzialności za czyny i o czekającym nas rozliczeniu przed Bogiem. Na koniec roku wskazuje też  przyszła niedziela, która będzie niedzielą Chrystusa Króla, ostatnią niedzielą w roku liturgicznym.

      2. W przyszłą niedzielę w całej Polsce będzie liczenie uczestników niedzielnej mszy i uczestników Komunii św.

      3. Już większość naszych wiosek zwiozła zebrane dla Seminarium Duchownego zboże. Dziękujemy ofiarodawcom i kierowcom, którzy je przywieźli. Gdzie jeszcze jest takie zmagazynowane, prosimy o powiadomienie.

      4. Prosimy przed nadejściem zimy uporządkować groby na cmentarzu od wypalonych zniczów i zużytych kwiatów.

      5. Kto chce regularnie otrzymywać religijne czasopisma, prosimy o wpisanie się na prenumeratę w zakrystii. To bardzo ułatwia rozprowadzanie ich.

      6. Dziś w zakrystii można nabyć kalendarze rolników, książkowe albo z wieńcami.

 

 32 niedziela zwykła - 6 listopada 2005

      Z ostatniej chwili (środa, 8 listopada):     Dyspensa                                      Tarnów, 2005.11.08

W tym roku Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, wypada w piątek, który zgodnie z kan. 1250 KPK jest dniem pokuty. W związku z tym, mając na uwadze świąteczny charakter tego dnia ‑ na mocy kan. 87 § 1 KPK ‑ udzielam dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz zabaw.

Życząc godnego przeżycia tego ważnego dla naszej Ojczyzny dnia udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.   † Wiktor Skworc BISKUP TARNOWSKI

 

      1.  Dziś, jako w pierwszą niedzielę miesiąca, po każdej mszy będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Członkom Żywego Różańca zalecamy intencję misyjną: Aby osoby zaangażowane w katolickiej pracy misyjnej dbały o nieustanną formację duchową i moralną, potrzebną do wypełniania swoich wielkich zadań.
      Przy okazji zachęcamy też do nabywania bieżących czasopism misyjnych.
      Nie zaniedbujmy czytelnictwa także innych katolickich czasopism. W "Nie-dzieli" na przykład jest kilka wartościowych artykułów na temat obecnej sytuacji po wyborach w Polsce. Podobnie chyba w "Gościu Niedzielnym".

      2. Listopadowe nabożeństwa wypominkowe odbywają się u nas przed nabożeństwami wieczornymi: dziś o 1530, a w środę, piątek i w sobotę o 1630, czyli na pół godziny przed msza wieczorną.

      3. Dziękuję za ofiary wypominkowe. Pomogą mi one wywiązać się z niektórych zaległych powinności finansowych, Bóg zapłać!

      4. W piątek po mszy wieczornej w domu pielgrzyma będzie kolejne spotkanie młodzieży szkół średnich w ramach katechizacji parafialnej i kursu przedmałżeńskiego.

      5. Przyszła niedziela będzie tak zwaną biblijną. Skorzystamy z egzemplarzy Pisma św., które leżą na ławkach.

 

 

 Uroczystość Wszystkich Świętych

      1. Przypominamy niedzielny apel, aby wszystko uczynić, by cmentarz był miejscem pokoju i modlitwy, nie zaś niezdrowej rywalizacji, prezentacji rodzinnej ambicji i bogactwa. Prosimy o uszanowanie zakątków, ścieżek i otoczenia cmentarza. Wypalone znicze lub niepotrzebne flakony i doniczki po kwiatach należałoby odnosić do kontenerów albo nawet zabierać do siebie.

      2. Obecnie trwa radosna Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień Zmarłych, zwany Zadusznym, rozpoczniemy dopiero po południu, po mszy świątecznej o 1400. Zachęcamy do udziału w nim, w procesji na cmentarz i w nabożeństwie na cmentarzu.

      3. Zwracamy też uwagę na potrzebę zabezpieczenia swoich pojazdów na parkingach. Nie zostawiać tam zwłaszcza cenniejszych przedmiotów, by nie kusić złodzieja. W ubiegłym roku w czasie nabożeństwa na cmentarzu złodziej wybił szybę w samochodzie na parkingu w łęgu, żeby sobie zabrać z niego skórzaną kurtkę. Podobno został już rozpoznany w niej. Sprawa w toku.

      4. Jutro, 2 listopada, Dzień Zaduszny. Rano msze będą o 600, 700 i 800. Między nimi nabożeństwa wypominkowe. O godzinie 800 planujemy udać się procesyjnie na cmentarz i tam sprawować Eucharystię.
      Po południu msza w Roztoce o 14
00, a w kościele o 1700, poprzedzona półgodzinnym nabożeństwem wypominkowym i nowenną do św. Świerada. Po mszy będzie kilkuminutowe spotkanie parafialne uczniów I i II klasy gimnazjalnej.

      5. W czwartek i w piątek nabożeństwo wypominkowe będzie przed mszą o 1630. I na to nabożeństwo w piątek prosimy także kandydatów do bierzmowania z klasy III gimnazjalnej.
      6. Pamiętajmy o pierwszopiątkowym nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tropiu i w Roztoce i o wcześniejszej spowiedzi św., jeśli ktoś tego nie uczynił w minionych dniach.

      7. Co do zyskania odpustu zupełnego, ofiarowanego dla zmarłych, to są takie dwie możliwości: Dziś od południa i jutro może go zyskać każdy, kto nawiedzi  kościół i w nim, by pomóc zmarłym, pobożnie odmówi Ojcze nasz i Wierzę w Boga - pod zwykłymi warunkami, tj. spowiedź sakramentalna, Komunia św., jakakolwiek modlitwa w intencjach ojca św. oraz wyzbycie się jakiegokolwiek przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
      Natomiast od 1 do 8 listopada może zyskiwać odpust zupełny raz na dzień  także ten, kto nawiedzi cmentarz, by tam pomodlić się za zmarłych - też pod zwykłymi warunkami.
 

 

 31 niedziela zwykła - 30 października 2005

1. Przed nami po dzisiejszej uroczystości Rocznicy poświęcenia kościoła kolejne wielkie święto: Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to święto żyjących w chwale nieba. Ze świętem zmarłych ma tylko to wspólne, że sąsiadują ze sobą, bo Dzień zaduszny przypada dnia następnego, czyli 2 listopada; zwyczajowo zaczyna się jednak po południu 1 listopada, po ostatniej mszy świątecznej.
      We wtorek porządek mszy  przed południem będzie jak w niedziele i święta:
a więc o 6
30, 830 i 1030. Natomiast po południu będzie zmiana: Nie będzie mszy w Roztoce, bo w tym czasie będzie tu, w kościele, msza świąteczna, parafialna za żyjących i zmarłych parafian.
      Po niej rozpoczniemy święto zmarłych: Najpierw Nieszpory za zmarłych, potem procesja na cmentarz, tam okolicznościowe słowo i modlitwy z wypominaniem zmarłych.

2. Do Uroczystości Wszystkich Świętych i następującego po niej Dnia Zadusznego przygotowujemy się zwłaszcza w sakramencie pokuty. Jest on także warunkiem zyskania odpustu zupełnego dla zmarłych. Jutro, jak przez minione cztery dni,  będziemy dyżurować w konfesjonałach od godziny 1600. O godzinie 1700 ostatni różaniec październikowy.

3. W tych dniach po nabożeństwach można złożyć zamówienie na modlitwy wypominkowe, najlepiej, jeśli będą napisane na ujednoliconych kartkach, pobranych u nas w zakrystii.

4. Dokładnie 25 lat temu, 26 października, w pierwszą niedzielę mojej posługi w Tropiu, ogłosiłem taki apel: "Cześć dla zmarłych wyraża się nie tylko modlitwą, ale także troską o wygląd cmentarza i grobów. Jednak, troszcząc się o groby naszych krewnych czy bliskich, nie niszczmy innych grobów. Na pewno smutną "radość" sprawia zmarłemu ten, kto jego grób dekoruje kwiatami kradzionymi z innych grobów albo kto śmieciami z rodzinnego grobu obsypuje groby sąsiednie, ścieżki lub pola za ogrodzeniem cmentarza".
      Po dwudziestu pięciu latach od tego ogłoszenia okazuje się, że problemy takie nadal istnieją. Przypominamy więc, że na prawdziwe śmieci, oczywiście bez ziemi, są kontenery. Przypominamy też, że pojemniki po wypalonych zniczach lub doniczki po kwiatach należy odnosić do kontenera, a najlepiej zabierać do domu. A jeszcze by lepiej było, gdyby na miejsce pychy, popisującej się ilością chryzantem i zniczów i wystawnością dekoracji nagrobnych, zapanowała pokora, prostota, pokój i modlitwa za zmarłych.  Tej zmarłym naprawdę nie żałujmy!
      Na świecie, pełnym wojen i terroryzmu, przynajmniej cmentarze niech będą miejscami pokoju, a pogrzeby zmarłych - czasem pobożnej modlitwy, wolne od agresywnej pychy. Aby być ludźmi pokoju, trzeba jednak mieć pokój w sobie, a więc sumienia prawidłowo uporządkowane.

5. Ksiądz biskup diecezji i rektor Seminarium Duchownego w Tarnowie prosi, aby z okazji modlitw za zmarłych złożyć dar jałmużny na Seminarium Duchowne, które nadal prowadzi prace wykończeniowe nowego budynku. Będzie więc we wtorek od rannej mszy aż do końca popołudniowego nabożeństwa na cmentarzu dyżur ze skarbonką dla Seminarium. Potraktujmy ją życzliwie. Bóg zapłać!
 

 

 30 niedziela zwykła - 23 października 2005

1. Dzisiejszą światową niedzielą misyjną rozpoczynamy tydzień misyjny, szczególny tydzień Papieskich dzieł misyjnych, a więc i róż misyjnych. Niech nie zabraknie ich udziału w codziennym różańcu; niech poszczególne róże starają się przewodniczyć razem z księdzem tej modlitwie. Umówmy się np. że róże z Tropia i Roztoki będą przewodzić w modlitwie różańcowej w poniedziałek i czwartek. Róże z Witowic Dolnych i Górnych - we wtorek i piątek, róże z Wytrzyszcki i Będzieszyny - w środę i sobotę.

2. Okres uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego jest czasem szczególnej refleksji nad życiem i wiecznością. Stąd rodzi się naturalne zapotrzebowanie na konfesjonał i inne sakramenty święte. Zresztą zaraz po święcie przypada pierwszy piątek miesiąca listopada. Dlatego w środę i w czwartek tego tygodnia będziemy spowiadać dzieci szkół podstawowych od godziny czwartej. W piątek młodzież gimnazjalną. A w sobotę i w poniedziałek przed świętem - pozostałą młodzież i starszych parafian.

3. Do chorych udamy się już jutro, od godziny 1200. Prosimy ich zgłosić już dziś i pomyśleć o dowiezieniu księży do chorych.

4. W przyszłą niedzielę przypada miłe święto - rocznica poświęcenia naszego kościoła. Składka będzie na pilne potrzeby tego kościoła i na budujące się kościoły w diecezji.

 

 29 niedziela zwykła - 16 października 2005

1. Pod koniec obecnego Roku Eucharystii ponawiam prośbę do parafian, aby wyszukali pośród siebie odpowiednie osoby, które by mogły, po odpowiednim przeszkoleniu i po otrzymaniu upoważnienia i błogosławieństwa od biskupa, pełnić zadania szafarzy Komunii św. Chodzi o to, aby w niedzielę, po skończonej mszy, zanosili Ciało Pańskie chorym, którzy nie mogą wziąć udziału w Eucharystii, a chcą korzystać ze Stołu Pańskiego. W ten sposób wespół ze zdrowymi staną się i oni uczestnikami niedzielnej mszy.
      Tak było w starożytnym Kościele. Takich szafarzy ma obecnie już co trzecia parafia w naszej diecezji. Nasza parafia także ich potrzebuje!

2. Przyszła niedziela jest Niedzielą Misyjną. Przypomni nam ona o najważniejszym obowiązku Kościoła, jakim jest głoszenie Ewangelii poganom. Ten obowiązek powinniśmy wesprzeć także i ofiarą na tacę. Przekazana do dyspozycji Stolicy Apostolskiej, służyć ona będzie utrzymaniu misjonarzy i ich działalności. Nie zaniedbajmy tego obowiązku!

 

 

 28 niedziela zwykła - 9 października 2005

1. Dziękujemy za dzisiejszy dar złożony na tacę na seminarium duchowne w Tarnowie. Do tego dołączymy jeszcze dar modlitwy, zarówno dziś na mszy, jak i w ciągu całego tygodnia na nabożeństwie różańcowym. Zapraszamy no to nabożeństwo codziennie o 1700.

2. Ojciec św. Jan Paweł II bardzo pochwalał polską inicjatywę, tzw. Dzieło Nowego Tysiąclecia, służącą pomocą stypendialną zdolnej a uboższej młodzieży. Organizowane jest ono z okazji corocznego Dnia Papieskiego, 16 października. O nim wspominał dzisiejszy list Episkopatu. W naszej diecezji tę inicjatywę uprzedził abp Jerzy Ablewicz, który daleko wcześniej ustanowił fundację stypendialną dla młodzieży.
       Zbiórka na ten Fundusz w przyszłą niedzielę przed kościołem powinna być zorganizowana przede wszystkim przez samą uczącą się młodzież. Obdarzymy ją tym zadaniem na najbliższym spotkaniu, w piątek.

3. W piątek właśnie, po mszy wieczornej rozpoczynamy stała katechezę parafialną dla młodzieży licealnej, jako kontynuację sakramentu bierzmowania. W jej trakcie młodzież klas III będzie mogła otrzymać świadectwo ukończenia tzw. katechizacji przedmałżeńskiej, czyli kursu przedmałżeńskiego. Katechizacja w szkołach nie ma takich uprawnień. Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu, przeważnie w drugi piątek miesiąca, w naszym domu pielgrzyma.

 

 

 27 niedziela zwykła - 2 października 2005

1. Rozpoczęliśmy miesiąc różańcowy. Jest to jakby miesiąc specjalnej kontemplacji tajemnic Chrystusa i Jego Matki. Kontemplacja w religii oznacza wytrwałe i pełne miłości wpatrywanie się w Boga, jakiegoś świętego lub prawdę wiary. Te prawdy wiary nazywamy tajemnicami.

Na to kontemplowanie Chrystusa i Maryi w tajemnicach różańcowych zapraszamy codziennie. Nabożeństwo różańcowe będzie w tym tygodniu już o siedemnastej, co ułatwi dzieciom i starszym udział w nabożeństwach.

 W pierwszym tygodniu października podejmujemy na różańcu i w działaniu temat miłosierdzia. Bowiem naszej miłości Chrystusa musi towarzyszyć jego naśladowanie w czynach miłości miłosiernej.

2. W tym tygodniu w środę, na jedną godzinę przed różańcem, będzie spowiedź dzieci i młodzieży przed pierwszym piątkiem miesiąca. W piątek uczcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa i przyjmiemy Komunię wynagradzającą Boskiemu Sercu na mszy wieczornej. Dzieci nie zapomną o nabożeństwie misyjnym.

3. W tym tygodniu, jak zwykle w pierwszym tygodniu miesiąca, odbędą się też katechezy młodzieży gimnazjalnej w ramach dalszego i bliższego przygotowania do sakramentu bierzmowania. Dla klas pierwszych i drugich będzie w środę, 10 minut pomiędzy różańcem a mszą. Podobno niektórzy uczniowie jeszcze nie zapisali się na tę katechezę. A dla klas trzecich, czyli dla kandydatów do bierzmowania, będzie ona w piątek, zaraz po mszy wieczornej.

4. Nie pozostawimy także bez katechezy parafialnej młodzieży już bierzmowanej. Nowością w naszej diecezji, choć u nas w Tropiu praktykowaną już dwadzieścia lat temu, będzie katecheza przedmałżeńska nie ekspresowa, w ciągu np. jednego miesiąca, ale całoroczna. Tak przewidziano w instrukcji Episkopatu Polski jeszcze w roku 1987. Do takiej katechezy - kursu przedmałżeńskiego zobowiązana jest młodzież szkół średnich, ponad-gimnazjalnych. Spotkania będą raz w miesiącu, zasadniczo w drugi piątek miesiąca. Po dwunastu spotkaniach młodzież otrzyma świadectwa ukończenia kursu przedmałżeńskiego. Oczywiście tematyka będzie bardzo szeroka, nie tylko małżeńska. Będzie to po prostu katecheza parafialna dla młodzieży bierzmowanej. W przyszłą niedzielę przypomnimy o tym.

5. Przyszła niedziela jest w naszej diecezji "niedzielą kapłańską". Dlatego tarnowskie Seminarium Duchowne prosi nas o dar na tacę na utrzymanie tej kapłańskiej uczelni.

6. Z tej okazji dziękuję za składkę u ubiegłą niedzielę na pilne wydatki. Wyniosła ona ponad 2 tysiące zł. Byłoby więc na zakup nowego wzmacniacza do nagłośnienia kościoła. Ale wydaliśmy z tego już 1100 złotych na materiały do wykonania dodatkowego zabezpieczenia przeciwwłamaniowego dla naszego kościoła. Otoczyliśmy kościół wieńcem czujników zewnętrznych. Za darmową robociznę dziękujemy p. Piotrowi Piechnikowi z Wytrzyszczki i jego pomocnikowi.
 

 

 26 niedziela zwykła - 25 września 2005

1. Dziś na tacę składamy dar na nowe urządzenie nagłaśniające, po zniszczeniu poprzedniego przez wyładowanie atmosferyczne. Sam wzmacniacz, jako najpilniejszy wydatek, ma kosztować 1.732 zł. Tym którzy dziś złożą ofiarę, z góry dziękujemy!

2. Aktualnie naprawiamy zapadnięte części placu kościelnego. Prosimy ostrożnie się poruszać w tych miejscach, aby gdzieś nie uszkodzić obcasa czy całego buta, albo nogi.

3. W tym tygodniu w czwartek, 29 września, czcimy świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Odpust w Złotej.

4. W sobotę rozpoczyna się październik, miesiąc różańcowy. Przyjdźmy na pierwszy różaniec w sobotę o godzinie 1800. Nauczmy też dzieci zawsze nosić różaniec przy sobie, jakby zamiast medalika, i często z niego korzystać indywidualnie.

5. U nas i w niektórych sąsiednich parafiach praktykuje się niekiedy obsypywanie nowożeńców ziarnem przy kościele. Samych nowożeńców podobno to nie bawi, mówią, że woleliby, żeby ich w tym dniu obsypano stówkami.... Natomiast wiem, że z tych obsypanek bardzo cieszy się ptactwo i myszy kościelne, które przeważnie cierpią na niedożywienie. Może jednak lepiej by było dokarmiać je gdzieś dalej od drzwi kościelnych? Przenieśmy więc ten zwyczaj może na parking albo jeszcze dalej, np. pod drzwi domu weselnego.

 

 25 niedziela zwykła - 18 września 2005

1. Na Światowym Spotkaniu Młodych w Kolonii ojciec św. wzywał do skoncentrowania życia chrześcijańskiego wokół mszy, zwłaszcza niedzielnej, która jest źródłem i szczytem zarazem.
      Aby każdy wierny poczuł się bardziej zaangażowany u nas w przebieg liturgii mszalnej, aby nie było tego odczucia, że wszystkie specjalne czynności przy ołtarzu są zarezerwowane dla wybranych i specjalnie w tym celu przygotowanych ludzi i aby pokonać stale widoczną jakąś barierę nieśmiałości, od dziś do odmawiania tzw. modlitwy wiernych będziemy prosić zwyczajnych uczestników mszy, zwłaszcza z tych rodzin lub grup, które sobie tę mszę zamówiły, tak w niedzielę jak i w dni powszednie. Do tego przygotowujemy zwłaszcza oczekujących bierzmowania  gimnazjalistów.
      Nadto trochę lepiej przygotowanych i już bierzmowanych będziemy prosić o wykonywanie czytań mszalnych, nawet jeśli nie mają kursu lektorskiego. Innych jeszcze, i też jakoś przygotowanych poprosimy do wykonania śpiewu psalmu miedzy czytaniami, który powinien być śpiewany od ambonki.
      Trzeba tylko, aby chętni lub przez księdza poproszeni do wykonania modlitwy, czytania lub śpiewu każdorazowo zgłosili się do zakrystii na 5-10 minut przed mszą i otrzymali odpowiednie teksty i praktyczne wskazówki.

2. W ostatnim czasie pojawiło się u nas kilka nowych problemów natury technicznej i materialnej. Pierwszy to ten, że w poniedziałek uderzenie pioruna  w piorunochron na wieży kościelnej, plebanii lub na transformatorze nad grotą (co trudno ustalić) spowodowało zniszczenie telefonu w kancelarii, ważnego głośnika na kościele i wzmacniacza głosu w w kościele. Obecnie pracujemy na sprzęcie pożyczonym. Ponieśliśmy szkody na blisko 1500 zł.
      Drugi problem to ten, że w związku z licznymi włamaniami do kościołów istnieje u nas pilna potrzeba rozbudowania zabezpieczeń przeciwwłamaniowych. Wydatek bliski 1000 zł.
      Trzeci to ten, że nikt się nie zgłosił do remontu tynków zewnętrznych na kościele. Ponieważ sprawa jest pilna, chętnego tynkarza musimy szukać poza parafią. Będzie to nieco więcej kosztowało.
      Czwarty problem to ten, że na plebanii zdjęliśmy w tym roku kolejne kaloryfery, bo przerdzewiały i zalewały mieszkania. Dlatego w zimie bardzo trudno było uzyskać w budynku temperaturę bliską 15 stopni. Niektórzy mówią, że ten brak warunków mógł być przyczyną przedłużających się chorób zapalnych w moich drogach oddechowych.  Niezależnie jednak od tego trzeba pilnie remontować centralne ogrzewanie na plebanii.
       Prywatnych pieniędzy nie mam. Wszystko oddaję parafii. Więc nie dysponuję żadną gotówką, aby rozpocząć wydatki.
      Wobec tego ośmielam się prosić o wielką składkę w przyszłą niedzielę i o jakieś dodatkowe dary w kopertach na czekające nas wydatki. Wiem, że wiele rodzin ma podobne lub nawet większe  problemy materialne. Ale jakoś już się przyjęło, że kościół parafialny nie powinien należeć do najuboższych lub do zaniedbanych obiektów w parafii, zwłaszcza jeśli stanowi on sanktuarium. Dlatego apeluję o stałą ofiarność na jego cele.

3. W środę uroczystość św. Mateusza, apostoła i ewangelisty. Zapraszamy na nabożeństwo nowennowe.

4. W przyszła niedzielę w Szczepanowie dzień apostolstwa trzeźwości.

 

 24 niedziela zwykła - 11 września 2005

1. W środę, 14 września, przypada uroczystość Podwyższenia Krzyża św. Jej początek jest związany z faktem odnalezienia i uczczenia relikwii drzewa Jezusowego Krzyża. U nas, z racji posiadanych relikwii, czyli cząstki tego drzewa, zgromadzimy się liczniej na nabożeństwo wieczorne, by uczcić tę relikwię.

2. W niedzielę, 18 września, przypada uroczystość św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. To dobrze, że nasza młodzież ma takiego niekonwencjonalnego patrona, który za życia miał pełną świadomość, że "do wyższych rzeczy jest stworzony". Stawianie bowiem swojego bytu na poziomie bardzo przyziemnym, bywa przyczyną miernoty i nudnej bezideowości, a to dla rozwoju młodego człowieka (zresztą każdego człowieka) jest zabójcze!
      Młodzież naszej parafii zapraszamy więc na specjalne spotkania w ramach przygotowawczej do tego święta trzydniówki (triduum). I tak: w środę niech przyjdzie młodzież pierwszych i drugich klas gimnazjalnych na katechezę parafialną i modlitwę, jako dalsze przygotowanie do bierzmowania,  o godzinie 17
00. Proszę zabrać z sobą długopisy.
      W piątek, też o 17
00, niech przyjdzie młodzież klas trzecich na nabożeństwo przyjęcia do grona kandydatów do Bierzmowania. Na to spotkanie i nabożeństwo zapraszamy też rodziców.
      Wreszcie w sobotę, ale już o godzinie 18
00, niech przyjdzie młodzież już bierzmowana w tym lub w poprzednich latach. Niech na nowo uświadomi to, co się w jej życiu stało i jaki ma to związek ze świętym patronem, św. Stanisławem.

3. Przyszła niedziela jest nadto dniem środków społecznego przekazu, czyli mediów. W tej dziedzinie nowym zadaniem, a zarazem problemem stał się internet, z którego np. młodzież w wielu krajach korzysta więcej godzin na dzień niż z telewizji.

4. W przyszłą niedzielę będzie zbiórka do puszek na uczelnie katolickie.
W Rożnowie będzie odpust.

 

 

 23 niedziela zwykła - 4 września 2005

1. Jutro, 5 września, przypada rocznica narodzin dla nieba, czyli śmierci bł. Matki Teresy z Kalkuty, a zarazem jej liturgiczne wspomnienie. Wypada, aby w naszym kościele, który jest jako chyba jedyny w Polsce posiadaczem jej relikwii, odbyło się ich uczczenie. Będzie to z okazji mszy o godzinie 1800.

2. Rozpoczął się wrzesień, a wraz z nim nowy rok szkolny, nowy okres odpowiedzialności za umysły i serca dzieci i młodzieży szkolnej. Poza zdrowiem i środkami materialnymi, uczącym się dzieciom potrzeba odpowiedniej atmosfery w domach rodzinnych, która by sprzyjała nauce i rozwojowi ducha.
      Tymczasem dowiadujemy się, że w wielu rodzinach w niektórych naszych wioskach zatraciło się to poczucie odpowiedzialności. To masowe wysiadywanie czasu przy kuflach z piwem wokół sklepików i kiosków, marnowanie czasu i pieniędzy, nietrzeźwy powrót do domów, tak często praktykowany nawet w sierpniu, który miał być przecież miesiącem trzeźwości, nie wróży niczego dobrego uczącym się dzieciom, czy wnukom w własnym lub sąsiednim domu.
      Skargi sprzed roku czy kilku lat na pijaństwo w niektórych wioskach wydały już fatalne owoce w postaci katastrofalnie zaniżonego poziomu umysłowego uczących się dzieci. Weźcie to sobie, drodzy rodzice, czy nawet dziadkowie, do serca, bo odpowiedzialność jest wielka!
      Niech naszym życiem rodzinnym nie rządzi kufel piwa spod sklepu. Powróćmy do rozsądku! Powróćmy do wiary katolickiej, z którą ten styl życia katastrofalnie się kłóci!

3. W tym tygodniu uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, patronki naszej diecezji i rolników. Odpust w tarnowskiej katedrze i w Czchowie.
      U nas, ponieważ jest to dzień nauki i pracy, msze będą dwie, o godzinie 6
30 i 1800, a w Roztoce o 1400. Na mszy wieczornej i w Roztoce będzie poświęcenie ziarna siewnego. Na sumę zapraszają do Czchowa.

4. Co jakiś czas od co najmniej kilkudziesięciu lat wstrząsa nami przy kościele nagła tragedia z wodą. Jedna z dwóch studzien, ta głęboka, kamienna i bardzo cenna, bo zabytkowa, staje się nagle zanieczyszczona i to chyba czymś podobnym do gnojówki.

Na skutek tego w latach pięćdziesiątych wykopano nową studnię, na szczęście niezłą. Potem przeniesiono oborę. Ale nie pomogło. Potem znów, to już za mojej tu obecności, przenieśliśmy i  zbudowali nową oborę. Nie pomogło. Ta sanitarna obora i hodowla kilkanaście lat temu zostały zlikwidowane, a nieszczęście z wodą nadal się pojawia; pojawiło się także w tym tygodniu, od czwartku. To stwarza już całkowitą pewność, że źródło zanieczyszczenia nadal istnieje i może być daleko od nas, może nawet parę kilometrów.
      Już przed paru laty wyrażaliśmy wolę, że na koszt parafii możemy komuś pomóc wykonać zabezpieczenie przy oborze, jeżeli tylko będzie pewność, że u niego jest źródło zanieczyszczenia naszej żyły wodnej. Dziś tę wolę  powtarzamy. Trzeba tylko, żeby ktoś przyznał się, że w tych dniach, w poniedziałek, wtorek lub w środę doszło u niego do jakiego przelania nieczystości. Zrobimy wtedy dalsze badania i problem rozwiążemy.
      Sprawa jest bardzo ważna, bo nawet w parafialnych toaletach woda musi być czysta. Jeżeli takiej nie będziemy mieli wystarczająco dużo, może przestać ona funkcjonować. Podobnie ten kran przy dzwonnicy. Szkoda by było!

5. W przyszłą niedzielę będzie odpust w sąsiedniej Iwkowej ku czci Podwyższenia Krzyża św.

6. Caritas urządza pielgrzymkę niewidomych i słabo widzących do Szczepanowa - w piątek i sobotę. Zainteresowanym udzielamy bliższych informacji.

 

 22 niedziela zwykła - 28 sierpnia 2005

1. Kończy się sezon urlopowy i wakacyjny. W tym tygodniu rozpoczyna się nowy rok szkolny, a zarazem nowy rok katechetyczny. Rodzice na pewno postarają się o to, aby dzieci zaopatrzyć w katechizmy. W niektórych klasach będą one w tym roku zmienione.
        Przy nabywaniu zeszytów szkolnych należy strzec się, aby nie było na nich niewłaściwych haseł, a zeszyty do religii nie powinny mieć obrazków osób świętych tam, gdzie dzieci mają pisać. Pisanie czy rysowanie po postaciach świetych byłoby złym wychowywaniem.

2. U nas nabożeństwo dla wszystkich szkół na rozpoczęcie roku szkolnego będzie w czwartek o godzinie 1800. Z dziećmi zapraszamy też rodziców i wychowawców.
        Niech rodzice i uczniowie klas gimnazjalnych i średnich dowiadują się o takich nabożeństwa w kościołach przy tych szkołach.
       3. Na rozpoczęcie roku, jak zwykle, urządzamy spowiedź dzieci i młodzieży. W środę będzie spowiedź dla dzieci z klas III,  IV i dorosłych parafian o godzinie 17
00; w czwartek dla klas V i VI też o 1700; w piątek dla klas gimnazjalnych i średnich także o 1700.
       4. W Roztoce zaś spowiedź będzie kwadrans po 6
00 rano.

 5. Jest jeszcze jedna interesująca informacja. W Archiwum Państwowym w Budapeszcie na Węgrzech profesor Richard Marsina ze Słowacji znalazł i przysłał mi w odbitce bardzo stare, bo już może siedemsetletnie antyfony z nutami do śpiewu Jutrzni, czyli modlitwy porannej, ku czci św. Świerada. Zostały one napisane w XIV wieku w klasztorze naszych świętych na Skałce nad Wagiem na Słowacji. 
        Są zniszczone, ale udało się mi właśnie dokładnie odczytać łacińskie słowa i przetłumaczyć; wzięte są one z opisu narodzin dla nieba, czyli śmierci naszego świętego patrona.
        Trzeba jeszcze dokładnie odczytać zapis nutowy gregoriański. Będziemy mieli wspaniały śpiew starodawny na odpusty w Tropiu czy na Słowacji, bardzo stosowny do starodawności naszego kościoła i sanktuarium. Będzie to jeszcze jedno kolejne jego bogactwo i powód do chluby.

       

 

 21 niedziela zwykła - 21 sierpnia 2005

 1. Pięknym zwyczajem jest to, że w naszej diecezji odbywa się taka całoroczna wędrowna adoracja diecezjalna Najświętszego Sakramentu: codziennie jakaś parafia w diecezji odbywa całodzienną adorację, jakby w imieniu całej diecezji i za diecezję.
     Dziś np. taka adoracja przypadła Iwkowej, jutro będzie w Jurkowie, a w piątek, zawsze w święto Matko Boskiej Częstochowskiej, przypada ona naszej parafii. Zresztą nasz kościół jest stałym sanktuarium diecezjalnym i ma stale służyć dobru diecezji. Tym bardziej w dzień diecezjalnej adoracji, w najbliższy piątek.
      Adoracja jest całodzienna. Zacznie się mszą o godzinie 8
00 i zakończy mszą o 1800. Nie będzie w tym dniu zwiedzania kościoła przez pielgrzymów. Co jakiś czas, w miarę moich możliwości zdrowotnych, będziemy śpiewać nowe Nieszpory o Najświętszym Sakramencie. Prosimy przynieść książeczki.
      Dla zagwarantowania ciągłości adoracji dobrze by było, żeby parafianie podzielili się na grupy; kolejno wioski: o 9
00 Tropie, o 1000 Roztoka, o 1100 Witowice Dolna, o 1200 Witowice Górne, o 1300 Wytrzyszczka, o 1400 Będzieszyna. A potem po dwie wioski: o 1500 Tropie i Roztoka, o 1600 Witowice Dolne i Górne, o 1700 Wytrzyszczka i Będzieszyna.
      Na zakończenie każdej adoracji może być udzielona Komunia św.
      Myślę, że można poprosić zelatorów róż o zorganizowanie głośnej adoracji.

2. W środę, jak zwykle w sierpniu, zgromadzimy się liczniej na nowennie w intencji wyzwolenia od nałogów i uzależnień, zwłaszcza alkoholizmu.

3. W tych dniach łączymy się duchowo z tarnowską pieszą pielgrzymką, zdążającą na Jasną Górę. Kto może, niech uczestniczy w tym pielgrzymowaniu, słuchając audycji radia RDN Małopolska.

 

 

 1           20 niedziela zwykła - 14 sierpnia 2005

         1. Jutro święto Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Msze święte będą jak dziś, czyli o 630, 830, 1030 i 1700, a w Roztoce o 1400. Na sumie poświęcenie ziół i wieńców żniwnych. Odpust w Wojakowej.

         2. Dziękujemy tym, którzy złożyli dziś na tacę dar na uczelnie katolickie.
         3. Na naszej internetowej witrynie od czasu do czasu dajemy ogłoszenia pozaparafialne, zwykle samorządowe albo szkolne, na stronie "Okolicznościowe". Np. na sierpień było ogłoszenie burmistrza Czchowa na temat wakacyjnych zajęć rekreacyjno-sportowych dla młodzieży z gminy.
         Dziś zaś mamy ogłoszenie dla młodzieży po zawodówkach, pragnących nadal uczyć się w szkole wieczorowej maturalnej w Tęgoborzy. Prosimy je przeczytać i skorzystać.
         W ten sposób internetem odciąża się też ambonę kościelną, która ma służyć celom ściśle religijnym i kościelnym.
         Internet zresztą coraz bardziej zadomawia się w rodzinach. To dzięki niemu dochodzę do wniosku, że jestem proboszczem na trzech parafiach. Jedna to ta o nazwie Tropie, licząca teoretycznie 2400 ludzi, a praktycznie to nie wiadomo, z powodu trudności komunikacyjnych.
         Druga parafia to pielgrzymi. Obsługuję ich codziennie przez kilka godzin, przeciętnie po około stu osób. To mniej więcej trzy tysiące osób na miesiąc!

         Trzecia parafia to internetowa. W ciągu dwóch lat odwiedziło naszą witrynę o nazwie Tropie blisko 20.000 osób. Może nie w pojedynkę. Niektórzy zaglądają sporadycznie, inni regularnie, co tydzień. Liczba tych parafian stale wzrasta. Ta parafia nie ma granic. Polecajcie ją dalekim krewnym i znajomym.
         4. W minionych dniach okradziono kilka kościołów na przestrzeni od Krakowa do Gorlic. Kradziono dzieła sztuki i sprzęty liturgiczne. To powinno skłonić nas wszystkich do zwiększonej czujności. Turyści zaś i pielgrzymi musza zrozumieć, dlaczego naszego kościoła nie możemy na cały dzień zostawić otwartego.
         Bywają otwarte cały dzień tylko te kościoły, w których nie ma co kraść, albo cenniejsze przedmioty chowa się na dzień gdzieś w opancerzonych zakrystiach, albo wreszcie są tak bogate, że mogą zatrudnić po kilku ochroniarzy mienia kościelnego.
         U nas żadna taka okoliczność nie występuje.

 

 

 19 niedziela zwykła - 7 sierpnia 2005

1. Dzisiaj o 1630 będą Nieszpory o Najświętszym Sakramencie, a potem msza.

2. We wtorek przypada wspomnienie św. Teresy Edyty Stein, współpatronki Europy. Za Europę pomodlimy sie zwłaszcza w środę.

3. W środę także kolejny u nas dzień modlitw o wyzwolenie i wolność od grzesznych uzależnień, zwłaszcza od alkoholizmu. Nabożeństwo o godzinie 1800. Przychodźmy, bo to sprawa każdego z nas.

4. W przyszłą niedzielę złożymy na mszalną tacę dar na katolickie uczelnie, KUL i PAT. Nie zapomnijmy!

5. W pierwszym czytaniu dzisiejszej mszy słyszeliśmy o Eliaszu. Był to prorok i pustelnik. Nie prowadził życia rodzinnego, mieszkał niekiedy w górach, nocował w grotach, nieraz, jak wiemy z Pisma, głodował, a przy tym trwał stale na modlitwie.

Sposób życia pustelniczego, to sprawa osobistego wyboru i zupełnie prywatnej inicjatywy. Ani prawo kościelne ani cywilne nic nie mówią o pustelnikach. Jeden z pustelników, zaaresztowany w 1967 roku w Starym Sączu za noszenie na habicie "niezatwierdzonego" przez władze napisu, a było to hasło: "Pokutę czyńcie", gdy go zapytano, z czyjej inicjatywy z takim napisem wędruje po Polsce, odpowiedział milicji, że jest to ostatnia resztka inicjatywy prywatnej w socjalistycznej Polsce.

Może więc pustelnik żyć zupełnie na własną odpowiedzialność, chyba że złoży jakieś śluby wobec biskupa lub przełożonego zakonu. Tylko wtedy podlega pod jakiś regulamin ustalony przez biskupa lub przełożonego zakonu.

Ja jako tutejszy proboszcz nie jestem dla brata Jana ani przełożonym, ani pracodawcą. Jeżeli mogę mu postawić jakieś żądania porządkowe lub moralne, to tylko z tej racji, że przebywa na terenie obiektu parafialnego i że publicznie nosi habit, jakby strój duchowny. No i że teraz jest moim parafianinem. Innych zależności między sobą nie mamy.

Gdyby więc ktoś chciał podjąć się podobnego trybu życia, to nie musi się żadnego urzędu pytać, z wyjątkiem roztropnej porady spowiednika lub innego duszpasterza. Trzeba tylko znaleźć sobie miejsce i jakoś odpracować za otrzymaną od kogoś kromkę chleb.

6. Przy ogrodzeniu wokół kościoła jest tablica z napisem: "Nie wchodzić na ogrodzenie". Myślę, że dotyczy ona nie tylko niesfornych turystów, ale także parafian. Tych zwłaszcza, którzy dotąd nie mieli doświadczenia z własną padaczką, chorobą serca lub omdleniem.

Tych, co takie doświadczenia już mieli, nie trzeba upominać!

 

 

 18 niedziela zwykła - 31 lipca 2005

1. Rozpoczyna się miesiąc sierpień. Od tego tygodnia więc nasze msze wieczorne w środy, piątki i soboty   będą o godzinie 1800. Zachęceni przez księdza biskupa nasze środowe nabożeństwa będziemy w tym miesiącu łączyć z modlitwami o trzeźwość i wolność od uzależnień. Będziemy je czynić w formie Różańca polskich świętych, Nowenny w pustelni św. Świerada czy wreszcie Drogi krzyżowej na Kalwarii polskich świętych. Zapraszamy parafian i pielgrzymów. Szczególnie gorliwie zachęcamy młodzież w tym roku bierzmowaną. Niech modlitwą i aktywnością włączy się do apostolstwa trzeźwego stylu życia.

2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Dlatego w środę o godzinie 1700 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, przeważnie cicha, oraz spowiedź przed pierwszym piątkiem miesiąca. W pierwszy piątek msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie o 1800 tu, w kościele, a rano, kwadrans przed siódmą - w Roztoce.

3. W sobotę przypada uroczystość Przemienienia Pańskiego. U nas  pierwsza msza będzie o 630, a druga o 1800. W Nowym Sączu wielki sądecki odpust! Podobnie w Jurkowie.

4. W niedzielę w Rożnowie na sumie będą świętować 300-rocznicę poświęcenia kościoła.
            U nas by to była już może 960 rocznica!

5. Najnowsze zasady mszalne dozwalają, aby w czasie mszy odmawiać wyznanie wiary to krótsze, zwane chrzcielnym albo Składem Apostolskim. Będziemy je więc niekiedy odmawiać. Ale i przy tym trzeba pamiętać, że na słowa "który się począł z Ducha Świętego, narodził się Maryi Panny" głęboko i ze czcią się pochylamy.

6. Zdarzają się u nas przypadki, że niektórzy przychodząc do komunii św., biorą Ciało Pańskie na rękę. Jest to oczywiście dopuszczalne i zgodne z tysiącletnia praktyką starożytną Kościoła. Ale jest jedno zastrzeżenie. Instrukcja Stolicy Apostolskiej mówi: "Ze szczególną troską trzeba jednak czuwać, aby [przyjmujący Komunię] natychmiast na oczach kapłana ją spożył, aby nikt nie odszedł, niosąc w ręku postacie eucharystyczne". Więc widać, że taki sposób przyjmowania Ciała Pańskiego to nowy problem dla kapłana, który rozdając Komunię, musi wzrokiem śledzić, czy ktoś nie odchodzi z Komunią w ręce, albo nawet nie włożył jej do kieszeni! Poza tym w naszym ciasnym kościele taka praktyka naruszałaby płynność udzielania Komunii. Dlatego nie zachęcamy do  przyjmowania Komunii na rękę.

Zresztą ta sama instrukcja dodaje: "Jeśli mogłoby zachodzić niebezpieczeństwo profanacji, nie należy udzielać wiernym Komunii św. na rękę". Takiej właśnie profanacji już się ktoś w ubiegłym roku w naszym kościele dopuścił. O szczegółach wolę nie mówić!

7. W sobotę katecheza chrzcielna będzie o 1700.

 

 

Niedziela 17 zwykła - 24 lipca 2005

      1. W tym tygodniu znów nawiedziło nasze sanktuarium kilka pielgrzymek z daleka: np. z Francji, ze Słowacji, z Ukrainy i wielu dalszych miast Polski. Takie fakty powinny mobilizować także parafian do solidnego pielgrzymowania do tej świątyni, zwłaszcza w każdą niedzielę, ale także i dni powszednie, na specjalne nabożeństwa, np. w środę czy w piątek.
      2. Dziś, 24 lipca, przypada wspomnienie św. Kingi, która jest razem z naszymi świętymi pustelnikami współpatronką tarnowskiej diecezji. Odpust w Starym Sączu. Trzeba, aby w niedalekiej przyszłości, jak tylko znajdą się odpowiednie pieśni i modlitwy, także i u nas ten dzień był bardziej uroczyście obchodzony. Mamy przecież w kościele jej relikwie. Dziś przed nimi palimy światło.
      3. Jutro, 25 lipca, przypada wspomnienie św. Jakuba Apostoła, ale też i Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych. Ponieważ oprócz terroryzmu zbrojnego rozwijają się także różne formy terroryzmu drogowego, także krwawego, nigdy dość modlitwy w tej sprawie. Nasze parafialne modlitwy będą w środę, w związku z Nowenną, a po mszy - błogosławieństwo pojazdów przejeżdżąjących obok dzwonnicy. W tym dniu wyjątkowo wszystkim będzie wolno podjechać z góry ku dzwonnicy.
      4. We wtorek - wspomnienie Joachima i Anny, rodziców  Najśw. Maryi Panny. Odpust w Czchowie. U nas nabożeństwo będzie tylko rano.

 

Niedziela 15 zwykła - 10 lipca 2005

      1. W dzisiejszym numerze katolickiego tygodnika "Gość Niedzielny" znajduje się artykuł zatytułowany: "Jezus nie wyjechał na urlop". Artykuł mówi o nabożeństwach i liturgii niedzielnej w miastach, ośrodkach turystycznych i sanktuariach naszej diecezji. Ilustrowany jest zdjęciem naszego kościoła w Tropiu.
      To wymowny fakt. Bo jak widać, u nas Jezus faktycznie nie wyjechał na urlop. Działał w tych dniach szczególnie na rekolekcjach przez ojca misjonarza i przez spowiedników, a dziś przez celebransów świątecznej liturgii i przez naszych patronów Świerada i Benedykta. Jesteśmy świadomi, że On jest centrum i celem naszej liturgii; uświęca parafian i pielgrzymów.
      Dziękujemy wszystkim parafianom i pielgrzymom, którzy pozwalają Chrystusowi działać w sobie przez posługę ludzi i Świętych Pustelników, dzięki czemu nie musi On wyjeżdżać na urlop.
        Program dzisiejszy znamy. Po sumie uczcimy relikwie świętego Świerada.
      2. W środę, 13 lipca, w całej Polsce jest liturgiczne wspomnienie świętych Świerada i Benedykta, patronów naszej diecezji. Ten dzień u nas już nie jest odpustowy, ale będziemy go obchodzić na sposób święta. Będą u nas trzy msze: o 6
30, 1030 i  o 1900 z nowenną.
      3. W środę o 17
00 będzie spotkanie tych, którzy udają się na pielgrzymkę na Słowację.
      A w ogóle trzeba nam pamiętać w modlitwach o wszystkich wspólnotach, które w Polsce i na Słowacji czczą naszych wspólnych świętych. Na Słowacji to  Nitra - katedra i jedna szkoła podstawowa, której patronami są świeci pustelnicy; następnie kościół pielgrzymkowy na Skałce koło Trenczyna i szkoła w samym Trenczynie; na północ od Zyliny w kierunku Polski to kościoły w Kisuckim Lieskovcu i Radostce oraz szkoła w Skalitem, przy polskiej granicy.
      W Polsce - to nowy kościół w Częstochowie przy ulicy Mickiewica, prawie w centrum miasta oraz kościół w Ścinawie Polskiej w parafii Oława nad Odrą. Oława ma wielki tytuł, by ten kult św. Świerada pielęgnować, gdyż istniał tam on już od roku 1145, gdy Piotr Włast ufundował tam kościół. Uległ on zniszczeniu przez hustytów, a cześć naszego pustelnika została odnowiona dopiero teraz,  w nowo zbudowanym kościele w Ścinawie, w tej parafii.
      Te ośrodki kultu naszych świętych pozdrawiamy i modlimy się za nich w tych dniach, zwłaszcza w środę i w niedzielę.
      4. W następna niedziele podczas mszy złożymy ofiarę na tacę na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Zapewne nikt nie zapomni o tej ważnej sprawie.
 

 

Niedziela 14 zwykła, 3 lipca 2005

     PRZEDODPUSTOWE REKOLEKCJE PARAFIALNE 7-10 lipca 

Środa, 6 lipca

1900:  Nowenna do św. Świerada
Msza i nauka rekolekcyjna dla wszystkich
Nauka rekolekcyjna dla Młodzieży

Czwartek, 7 lipca

800:    Msza i nauka rekolekcyjna dla wszystkich

900:    Nauka rekolekcyjna dla dzieci szkolnych

1000: Odwiedziny chorych w domach

1900:  Msza i nauka rekolekcyjna dla wszystkich
   Nauka rekolekcyjna dla Kobiet

Piątek, 8 lipca

800 :    Msza i nauka rekolekcyjna dla wszystkich

900 -1200 Sakrament pojednania (spowiedź)

1000 :  Nauka rekolekcyjna dla dzieci szkolnych

1600 - 1900 Spowiedź parafian. Spowiedź chorych i staruszków.

1700 - Msza dla chorych; błogosławieństwo chorych

1900:   Msza z nauką dla wszystkich
    Nauka rekolekcyjna dla Mężczyzn

Sobota, 9 lipca

800  :   Msza rekolekcyjna dla wszystkich
 

Uroczystość śś. Pustelników Świerada i Benedykta

SOBOTA, 9 lipca,
   Godz. 17
00 :  Nabożeństwo przy kościele:
           Powitanie pielgrzymów
   Procesja do Pustelni św. Świerada

           Zakończenie rekolekcji dla młodzieży
   Przy pustelni:
O t w a r c i e  O d p u s t u
           Hasło odpustu: "Nasza świętość - w Najświętszej Eucharystii"
   Msza przy pustelni dla parafian i pielgrzymów
           Radosny wieczorek piosenki religijnej  (pod żaglem)

 

NIEDZIELA, 10 lipca
   Godz. 6
30 i 830 - Msze parafialne. Zakończenie rekolekcji
   Godz. 10
30  - uroczysta suma odpustowa
           Nabożeństwo wprowadzające
           Msza pod przewodnictwem  ks. bpa Władysława Bobowskiego.
           Błogosławieństwo nowego miodu ku czci św. Świerada.
           Błogosławieństwo dojrzewających kłosów zbóż.
   Procesja eucharystyczna wokół wzgórza kościelnego,
                 szlakiem Różańca polskich świętych
           Uczczenie relikwii św. Świerada (w kościele)
   17
00 - msza świąteczna

 

 

Niedziela 13 zwykła - 26 czerwca 2005

1 Jako radosne dla nas wydarzenie przyjmujemy wiadomość, że nowym biskupem Nitry, na miejsce ustępującego z powodu wieku kardynała Jana Chryzostoma Korca, został ks. prof. Viliam Judak. Był rektorem seminarium duchownego w Nitrze, a ostatnio profesorem i dziekanem fakultetu teologicznego na uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie.
Jest przyjacielem naszego sanktuarium. Bywał u nas kilkakrotnie. Zorganizował kiedyś pielgrzymkę kleryków z Nitry do Tropia. Z okazji obchodów tysiąclecia św. Świerada w Tropiu miał u nas naukowy wykład na temat relikwii i kultu św. Świerada na Słowacji. Zresztą tematem jego pracy habilitacyjnej były dzieje relikwii św. Świerada. Jako prefekt i rektor nitrzańskiego seminarium organizował kiedyś dla nas tam darmowe noclegi.
Na pewno poprosimy go kiedyś do Tropia na uroczystości odpustowe.
Jego współkonsekratorami też będą znani nam i życzliwi dla nas:
kardynał Jan Chryzostom Korec, dotychczasowy biskup Nitry; kardynał Józef Tomko (słuchaliśmy w Tropiu jego kazania podczas uroczystości w 1983 r.); i abp Henryk Nowacki, nuncjusz Stolicy Apostolskiej, który Słowakom mówił, że jest szczęśliwy, iż wiele razy mógł pielgrzymować do rodzinnej krainy św. Świerada, do Tropia.
Jeżeli nam się powiedzie, to podczas tegorocznej pielgrzymki w lipcu będziemy uczestniczyć w uroczystości jego święceń biskupich, w sobotę 16 lipca, o godzinie 10
00; tam, w diecezji nitrzańskiej, wieczorem zaczynać się będzie odpust ku czci naszych świętych Pustelników.
Na tę pielgrzymkę przyjmujemy zgłoszenia.

2. Dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się wakacje. Niektóre dzieci wyjadą na kolonie lub obozy. W dzisiejszym numerze "Niedzieli" jest wkładka z tekstem prośby rodziców o  ułatwienie dzieciom udziału w niedzielnej mszy św. O tym powinni pamiętać rodzice i dzieci pozostające na miejscu, w parafii.

3. W środę ważne, choć nieobowiązkowe święto Apostołów Piotra i Pawła. Znaczenia tych apostołów nie trzeba uzasadniać. Uzmysłowiliśmy to sobie choćby podczas pontyfikatu wielkiego następcy św. Piotra, papieża Jana Pawła II.
Zgodnie z niedawnym apelem księdza Biskupa, święto apostołów Piotra i Pawła będzie u nas dniem modlitw o rychłą beatyfikację i kanonizację ojca św. Jana Pawła. Dlatego zachęcamy do udziału w tym święcie. Przy okazji złożymy dar na tzw. świętopietrze, czyli na utrzymanie i działalność Stolicy Apostolskiej. U nas, w kościele, będą w środę trzy msze: o 6
30, 830 i 1900 z nowenną.
 W Roztoce - o 14
00. W Łososinie - suma odpustowa.

4. W piątek zaczyna się miesiąc lipiec, miesiąc czci Krwi Pana Jezusa, miesiąc rekolekcji parafialnych i miesiąc odpustu i specjalnej czci świętych naszych patronów. Rozpocznijmy go dobrze udziałem w nabożeństwie pierwszopiątkowym. Msza o godzinie 1900. Przed nim spowiedź w środę o godzinie 1800.

5. Pierwsza niedziela lipca jest niedzielą modlitw o świętość kapłanów. Do tej modlitwy wzywa wszystkich diecezjan ksiądz biskup Ordynariusz. Posłuchajmy jego odezwy.

6. Natomiast o świętość pozostałych parafian będziemy się modlić podczas rekolekcji parafialnych, od środy następnego tygodnia, 6 lipca.
 


Powróć do początku tej strony

 

Nasze Menu. Startuj ze Strony Głównej!

TROPIE - kościół i sanktuarium
śś. Świerada i Benedykta

Wioski
w parafii Tropie

Kościoły i święci
w regionie

Polsko-słowacko-
węgierskie braterstwo
kościołów i szkół

 STRONA GŁÓWNA
 Topografia Parafii
 Święci Pustelnicy
 Kalendarium histor.
 Zwiedzamy kościół
 Relikwie w kościele
 Zwiedzamy pustelnię
 Zwiedzamy parafię

 Wydarzenia nowe
 Ogłoszenia niedz
 Refleksje aktualne
 Informacje stałe
 Literatura naukowa
 Kontakt z nami
 Ulubione strony
 Okolicznościowe

 Tropie SzP
 Roztoka-Brzeziny SP
 Witowice Dolne
   SzkołaPodst.WD
 Witowice Górne
 Wytrzyszczka SzP
 Będzieszyna
 Najdawn. dzieje 

 Parafie, kościoły itd.
 Dekanat Czchów
    Kościoły i święci DC
 Dekanat Ujanowice
 Dekanat Zakliczyn
 Parafie nad jeziorami
 Konkurs regionalny

Tropie - ojczyzna
Nitra katedrála Zobor
Skalka nad Váhom
Nitra základná škola
Trenčn základná škola
Skalité základná škola
Witowice Dolne szkoła
Wytrzyszczka szkoła

WbM. ks.St.Pietrzak;  pietrzakstan@poczta.onet.pl;  tel. 601 918 322;  Copyright by Parafia Tropie

Str.pryw.-genealog. PIETRZAKOWIE, FIUTOWIE, JANIKOWIE, SZLAGOWIE       Nadto: Gierałtowie